32 medale Polaków

3. października w Soczi, największym rosyjskim kurorcie, mieście-gospodarzu ubieglorocznej zimowej olimpiady, zakończyły się trwające ponad tydzień Światowe Igrzyska - IWAS World Games.

Organizatorem imprezy była międzynarodowa organizacja sportu osób niepełnosprawnych ruchowo – IWAS (International Wheelchair & Amputee Sports Federation). Polska miała w tych zawodach 30. reprezentantów, którzy zdobyli 32 medale. Na tak bogaty dorobek naszej kadry złożyło się 10 złotych, 9 srebrnych i 13 brązowych krążków, co dało białoczerwonym trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej. Zdumiewający był wyczyn lidera tego rankingu – Rosji, której reprezentacja zdobyła niewiarygodne 319 medali, podczas gdy inna sportowa potęga – Chiny, zajmując na IWAS drugie miejsce, wywalczyła „zaledwie” 56 krążków. W igrzyskach brali udział przedstawiciele 32 krajów, w sumie ponad 600. sportowców z niepełnosprawnością. Podczas igrzysk rywalizowano w lekkoatletyce, pływaniu, łucznictwie, teakwondo, zapasach i tenisie stołowym. Nasi reprezentanci startowali w konkurencjach lekkoatletycznych, pływaniu i zapasach.

Kólowa sportu
Aż 19 medali – 7 złotych, 4 srebrne i 8 brązowych – zdobyli nasi kadrowicze w lekkiej atletyce. Dodajmy od razu – to znani i utytułowani sportowcy; w Soczi kilku z nich popisało się wywalczeniem więcej niż jednego medalu. Autorem najbardziej spektakularnego wyczynu w LA był Bartosz Tyszkowski, który stawał na najwyższym stopniu podium zarówno w pchnięciu kulą jak i w rzucie dyskiem, a jakby tego było mało – ustanowił rekord świata w kuli z wynikiem13,36 m. Analogiczny rekord w rzucie dyskiem został ustanowiony przez tego samego zawodnika podczas tegorocznego memoriału im. Kamili Skolimowskiej i wynosi 44,96 m. W Soczi Tyszkowski rzucił na odległość niewiele mniejszą – 44,84 m.

Świetnie spisał się również Maciej Lepiato, który do złotego medalu za skok wzwyż (205 cm, kat. F 44) niespodziewanie (także dla samego siebie) dołożył brąz za skok w dal na odległość 6,30 m.

W skoku wzwyż cieszyliśmy się także z drugiego złotego medalu, który w kategorii F 42 zdobył Łukasz Mamczarz z wynikiem 178 cm. Niezawodna była – jak zwykle – multimedalistka Alicja Fiodorow, która wywalczyła dwa krążki na swych koronnych dystansach – złoty na 200 m (26,12) i srebrny na 100 m (12,61).

Na najwyższym podium stanęli także Katarzyna Piekart – rzut oszczepem (35,35 m) i Tomasz Pauliński – rzut dyskiem (42,39). Dwa srebrne medale wywalczył Paweł Piotrowski – w rzucie oszczepem (38,62 m) i rzucie dyskiem (36,12 m). W pchnięciu kulą medalem tego samego koloru cieszył się Lech Stoltman (11,04 m).

Wśród brązowych medalistów wyróżniła się Marta Langner, która była trzecia w biegu na 100 m (15,0 s) oraz w skoku w dal (4,29 m). Takież medale wywalczyli jeszcze Marcin Mielczarek – skok w dal (5,11 m), Maciej Kęsicki – bieg na 100 m (11,71 s), Marcel Jarosławski – skok wzwyż (148 cm), Tomasz Pauliński – pchnięcie kulą (12,56 m). Gdyby zawody odbywały się tylko w lekkoatletyce, Polska reprezentacja zajęłaby również trzecie. miejsce po Rosji i Bułgarii, ale przed Chinami…

Królowa basenu
Oliwia Jabłońska – niekwestionowana gwiazda polskiej ekipy. Pięć medali, aż trzy złote (400 m stylem dowolnym, 100 m dowolnym i 100 m motylkowymi) oraz dwa srebrne (200 m zmiennym i 50 m stylem dowolnym. Wicemistrzyni olimpijska potwierdziła wysoką formę a także swój godny uznania profesjonalizm, widoczny na każdych zawodach z jej udziałem. Bardzo dobrze wystąpiła w Soczi także Paulina Woźniak, zdobywając trzy medale – srebro na 100 m klasycznym oraz brąz na 200 m zmiennym i 100 m motylkowym. Srebro wywalczył również Piotr Mejsner na 100 m stylem klasycznym. Z kolei dwa brązowe medale zdobyła Katarzyna Sobczak – na 400 m dowolnym i 100 m dowolnym – 1:09.39, a Mateusz Bartnik był trzeci na 100 m klasycznym.

Niespodzianki
Za taką należy przede wszystkim występ Marii Juroszek, która w zapasach wywalczyła srebro w kategorii do 65 kg. W finale lepsza od Polki była Rosjanka. Nasza reprezentantka dotąd była znana z doskonałych wyników w nieco odmiennej dyscyplinie, ostatnio wdzierającej się szturmem do „poważnego” sportu – siłowaniu na rękę (armwresling). W tej dziedzinie cieszynianka jest wicemistrzynią kraju i wicemistrzynią świata z ubiegłego roku. Być może najsilniejsza Ślązaczka zostanie wkrótce gwiazdą zapasów?

Niespodzianką jest także wysokie miejsce zajęte przez Polskę w klasyfikacji medalowej.

Jednak niezależnie od bardzo dobrego rezultatu naszej reprezentacji należy pamiętać, że w igrzyskach IWAS nie brały udziału takie sportowe potęgi jak USA, Niemcy czy Francja. Znając problemy polskiego sportu niepełnosprawnych, który od niedawna zaczyna dopiero pozyskiwać sobie pełnię „praw obywatelskich” (czytaj: finansowanie i przychylność mediów), trudno być optymistą, zwłaszcza przed igrzyskami w Rio de Janeiro. Sukcesy kilkorga naprawdę wybitnych sportowców, nie świadczą przecież o doskonałej kondycji całego sportu niepełnosprawnych… Niemniej – serdeczne gratulacje dla polskiej reprezentacji na IWAS!