Audiodeskrypcja również na stadionach

Audiodeskrypcja również na stadionach

Audiodeskrypcja jest coraz bardziej powszechna, pozwala ona osobom niewidomym w pełni uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych czy sportowych.

W ubiegłym roku dzięki audiodeskryptywnym komentatorom niewidomi mogli „obejrzeć” rywalizację drużyn piłkarskich na EURO 2012.

Wcześniej komentatorzy przeszli dwudniowe szkolenie, które prowadzili Austriacy – mający doświadczenie z Euro w Austrii i Szwajcarii. Z grupy 26. wolontariuszy wybrano osiem – po dwie osoby na jedno miasto. Jedna z komentatorek audiodeskryptywnych relacjonująca mecze z Gdańska podkreślała wysoki profesjonalizm organizacyjny i równe traktowanie z innymi dziennikarzami.

Dzień pracy rozpoczynał się cztery godziny przed meczem, a audiodeskrypcja 10 minut przed pierwszym gwizdkiem, kończyła się gdy wszyscy piłkarze zeszli z boiska do szatni. Audiodeskryptorzy na trybunie prasowej mieli przygotowane stanowisko z monitorem, na którym można było oglądać powtórki akcji, a także statystyki meczowe. Ich praca przypominała komentarz radiowy, ale wymagała maksymalnego skoncentrowania i dokładnego obserwowania tego co się dzieje na murawie i trybunach. Ważną rzeczą było informowanie słuchacza ok. co 5 minut o wynikach meczu i podawaniu lokalizacji piłki. Nie było czasu na dygresje czy opowiadanie anegdot.

W Polsce pierwszy seans kinowy z audiodeskrypcją miał miejsce w kinie Pokój w Białymstoku w 2006 r. Od tego czasu audiodeskrypcja jest coraz częściej stosowana w muzeach, teatrach, kinach, czy podczas wydarzeń sportowych, jednak na rynku pracy wciąż brakuje specjalistów w tym zakresie. Szansą na zmianę tej sytuacji jest planowane uruchomienie w tym zakresie studiów podyplomowych w roku akademickim 2013/2014 na Uniwersytecie Śląskim. Celem nowego kierunku studiów będzie zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu i społecznemu. W ramach studiów słuchacze zdobędą wiedzę m.in. z zakresu tworzenia stron internetowych, audiodeskrypcji (m.in. w produkcji audiowizualnej oraz sztukach plastycznych), napisów dla niesłyszących, projektowania uniwersalnego i multimediów.

Jotka

Data publikacji: 23.10.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również