Czas na PGF Blind Football League. Biała Gwiazda ucieka

Warta – Rekord

Wystartował pierwszy sezon PGF Blind Football League, czyli polskiej ligi blind futbolu. Inauguracyjny turniej został zorganizowany w Krakowie. Spośród pięciu drużyn zdecydowanie najlepiej zaprezentowała się Wisła Kraków BF. Zawodnicy Białej Gwiazdy wygrali wszystkie swoje mecze bez straty bramki. Dla nich celem jest podwójna korona – mistrzostwo i Puchar Polski. Ligowa rywalizacja powróci w czerwcu.

27-28 kwietnia na stadionie MOS Kraków Zachód odbył się pierwszy turniej w ramach PGF Blind Football League. W ceremonii otwarcia wziął udział sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Ireneusz Raś. Z kolei prezydent IBSA – International Blind Sports Federation Ilgar Rahimov skierował list do uczestników rozgrywek. Jak zaznaczył, jest niezwykle dumny z rozwoju dyscypliny w naszym kraju.

– Wielka ulga, że liga ruszyła. W ramach projektu „Usłyszeć Football”, realizowanego przez naszą fundację, zakładaliśmy, że dojdzie do tego w przyszłym roku. Jednak zrobiliśmy to wcześniej. Duże ukłony w stronę prezesa PZSN Start Łukasza Szeligi, który obiecał, że blind futbol będzie się rozwijał – powiedział „NS” Piotr Niesyczyński, członek zarządu Fundacji Nie Widząc Przeszkód (NWP), a także koordynator blind futbolu przy PZSN Start.

Intensywne przygotowania do inauguracji trwały od konferencji „Polski Blind Football”, zorganizowanej w grudniu ubiegłego roku. Wtedy w Krakowie kluby podpisały list intencyjny dotyczący utworzenia ligi. Wsparcie zapewniły też Polska Grupa Farmaceutyczna (PGF – oficjalnym partnerem kadry narodowej), MSiT oraz PFRON. Z kolei PZPN został patronem rozgrywek. Do nich przystąpiło 5 drużyn: Wisła Kraków BF, Śląsk Wrocław BF, Warta Poznań BF, BTS Rekord Bielsko-Biała BF oraz Niezłomni BF Zabrze. Przez lata w Polsce funkcjonowały tylko 2 zespoły – Tyniecka NWP w Krakowie i UKS Sprint we Wrocławiu. One wiosną 2019 r. stały się sekcjami dużych klubów.

– Trochę się wzruszyłem, kiedy na pierwszy ligowy mecz wyprowadzały nas dzieciaki ze Szkoły Futbolu Staniątki. Dojście do tego momentu to 9 lat pracy, wsparcia ze strony wielu osób. Dziś mamy 50 zawodników potencjalnie znajdujących się w orbicie zainteresowań kadry narodowej. Są też kolejne ośrodki, w których mogą powstać ligowe drużyny – podkreślił Marcin Ryszka, kapitan Wisły Kraków BF, a także prezes Fundacji NWP.

Regulamin rozgrywek ligowych przewiduje 3 turnieje. W trakcie sezonu każda drużyna zagra z każdą dwukrotnie. Spotkania zostaną zorganizowane w Krakowie oraz we Wrocławiu. W tym momencie to jedyne ośrodki w kraju, które mają profesjonalne bandy do gry w blind futbol. Po zakończeniu zmagań ligowych odbędzie się turniej o Puchar Polski. Wiele wskazuje, że rywalizacja o to trofeum rozegra się w Poznaniu.

– Mamy nadzieję, że uda się nam pozyskać środki na zakup band do kolejnego miasta. To jest coś niezbędnego do tego, żeby blind futbol mógł się rozwijać wśród pozostałych drużyn. Jeśli przedsięwzięcie zostanie sfinalizowane, to Warta będzie gospodarzem tych zmagań. Dla niej to będzie duże wydarzenie nie tylko pod kątem sportowym, ale tez organizacyjnym – dodał Piotr Niesyczyński.

Biała Gwiazda liderem
Rozgrywki zostały zainagurowane meczem Wisła – Warta. Gospodarze wygrali 4:0. Zdobywcą pierwszej bramki w historii ligi został Martin Jung, który w tym spotkaniu wpisał się 4 razy na listę strzelców. Również w sobotę krakowianie zmierzyli się z najgroźniejszym przeciwnikiem – Śląskiem. Tym razem zwyciężyli 1:0. W niedzielę Biała Gwiazda sięgnęła po kolejne 3 punkty, pokonując 6:0 Niezłomnych. Tym samym drużyna ze stolicy Małopolski prowadzi w rozgrywkach.

– Nie przypominam sobie celnego strzału na naszą bramkę w tych meczach. Jednak to nie znaczy, że poziom był słaby. Z Wartą nie mieliśmy lekko. Do przerwy prowadziliśmy 1:0, dopiero później się rozkręciliśmy. Spotkanie ze Śląskiem kosztowało nas mnóstwo sił. Wysoki wynik z Zabrzem może sugerować, że było łatwo i przyjemnie. Ale co innego wskazują nasze czytniki tętna. Na pewno naszym celem jest zdobycie podwójnej korony – mistrzostwa i Pucharu Polski – zaznaczył Marcin Ryszka.

Drugie miejsce w tabeli zajmuje Warta, która wywalczyła 6 punktów. Oprócz wspomnianej już porażki z gospodarzami, poznaniacy wygrali 3:0 z Niezłomnymi, a następnie 1:0 ­z Rekordem. Natomiast Śląsk ma na swoim koncie o jedno spotkanie mniej. Zanim wrocławianie przegrali z Białą Gwiazdą, pokonali 6:0 ekipę z Bielska-Białej. Po jednym punkcie mają Rekord i Niezłomni, spotkanie tych zespołów zakończyło się bezbramkowym remisem.

– Bardzo cieszy mnie fakt, że każda drużyna, która tutaj wystąpiła, zrobiła duży progres w porównaniu z ubiegłorocznym turniejem o Puchar Polski. Jako Wisła zagraliśmy niemal perfekcyjne mecze. Jesteśmy bardzo zadowoleni z kompletu punktów, ale też z tego jak się prezentujemy. Choć sufit dla nas jest wyżej niż dla pozostałych, to jednak również się rozwijamy – podkreślił Dominik Foryś, trener Wisły, a także reprezentacji Polski w blind futbolu.

Drugi ligowy turniej zaplanowany jest na 8-9 czerwca we Wrocławiu. Niespełna 2 tygodnie później, 19-22 czerwca, odbędzie się IBSA Blind Football Under 18 European Cup. To przedsięwzięcie dla drużyn młodzieżowych zostanie zorganizowane w trakcie piłkarskiego Euro 2024, w jednym z jego miast-gospodarzy – Hamburgu. Przewidziane są m.in. szkolenia i mecze, w tym w Strefie Kibica. Z kolei reprezentacja Polski wybierze się do Maroka, gdzie 28 czerwca-1 lipca wystąpi w Morocco Blind Football Challenge.

– Powstanie ligi pozytywnie wpłynie na rozwój wszystkich ośrodków i zawodników. Bielsko-Biała i Zabrze rozpoczynały z trzema-czterema osobami, a tutaj przyjechały pełnymi składami, mając po ośmiu zawodników. Mam nadzieję, że znajdą się takie perełki, również w wieku młodzieżowym, które będą w stanie zasilić kadrę narodową – podsumował Dominik Foryś.

Tabela – po meczach w Krakowie
1. Wisła Kraków BF 3 9 11:0
2. Warta Poznań BF 3 6 4:4
3. Śląsk Wrocław BF 2 3 6:1
4. BTS Rekord B-B BF 3 1 0:7
5. Niezłomni Zabrze BF 3 1 0:9

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 07.05.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również