Dwie szable Kilińskiego i sześć krążków – to dorobek polskich szermierzy

Po rocznej przerwie wymuszonej pandemią Covid-19 Integracyjny Klub Sportowy AWF w Warszawie w dniach 8-11 lipca zorganizował XX Jubileuszowy Puchar Świata „Szabla Kilińskiego”. Doceniana przez międzynarodowe grono szermierki na wózkach impreza była okazją do sprawdzenia formy przed igrzyskami paraolimpijskimi w Tokio.

W tym roku z oczywistych (covidowych) względów, przyjechało znacznie mniej zawodników niż w poprzednich latach. Wśród 145 zawodników z 19 państw najliczniejszą ekipą byli Polacy – 30 sportowców. Liczną grupę stanowili także Rosjanie (22) i Francuzi (20). Najmniej liczne, bo po jednym reprezentancie miały ekipy z Belgii, Estonii, Wielkiej Brytanii oraz Turcji. Pozostali to: Ukraińcy (15), Włosi (10), Białorusini (9), Gruzini (6), Brazylijczycy (4), Hiszpanie (4), Niemcy (4), Węgrzy (4), Kuwejtczycy (4), Grecy(3), Izraelczycy (3) i Łotysze (3).

Zabrakło w tym gronie znakomitych ekip z Chin i Hongkongu i niestety – ze względu na troskę o bezpieczeństwo uczestników – również publiczności. Relacje z zawodów i walki finałowe można było śledzić online.

Szablę Kilińskiego poprzedziły Mistrzostwa Świata w konkurencjach znajdujących się poza programem igrzysk paraolimpijskich. W trakcie dwudniowych zmagań 5 i 6 lipca rywalizowano w szpadzie oraz florecie kategorii C wśród kobiet i mężczyzn, a także w drużynówce kobiecej oraz męskiej szabli.

W tej ostatniej złote medale mistrzostw zdobyli Ukraińcy, pokonując Rosjan. Po brąz sięgnęli Grecy a Polska drużyna zajęła 5 miejsce.

Rywalizację drużynową pan w szabli wygrały Gruzinki przed Ukrainkami, trzecia była polska drużyna w składzie: Kinga Dróżdż, Marta Fidrych, Patrycja Haręza oraz Jadwiga Pacek.

W szpadzie kobiet kat. C zwyciężyła Włoszka Consuela Nora, która również triumfowała we florecie. Druga po wyrównanej walce finałowej była Izabela Sopalska-Rybak, a trzecia Gruzinka Dianie Jisziaszwili.

Dwa złote medale z Mistrzostw w szpadzie i florecie wywiózł też Ukrainiec Serhij Szawkun.

„Szabla Kilińskiego” rozpoczęła się 8 lipca rywalizacją w szpadzie kobiet (A, B) oraz mężczyzn (C), a także w męskiej szabli (A, B), w których łącznie zaprezentowało się 12. Polaków. I już w pierwszym dniu w szabli kat. B złoto wywalczył Michał Dąbrowski. Zawodnik IKS Szermierka Wołomin sięgnął po tak wysokie miejsce pierwszy raz w historii swoich startów międzynarodowych.

Trochę gorzej powiodło się trzykrotnemu zwycięzcy Szabli Kilińskiego Adrianowi Castro, który zajął 6 miejsce. Na drodze do strefy medalowej stanął aktualny mistrz świata Rosjanin Aleksander Kurzyn. Okazja do rewanżu będzie podczas Igrzysk w Tokio.

W szabli kat. A Polacy zajęli odpowiednio 10 miejsce – Rafał Ziomek, 12 był Rafał Treter, a 20 Michał Siatkowski.

W konkurencjach kobiecych, w szpadzie kat. A brąz zdobyła Marta Fidrych. Pozostałe panie zajęły odpowiednio Renata Burdon 9. miejsce a Kinga Dróżdż 14.miejsce.

W kat. B Polki zajęły odległe miejsca Patrycja Haręza była – 13 a Jadwiga Pacek 16.

W szpadzie mężczyzn kat. C ósme miejsce zajął debiutujący w Pucharze Świata Michał Jałocha a dziewiąty był Łukasz Kołodziejczyk.

Drugi dzień rywalizacji nie przyniósł Polakom medali. We florecie kat. A mężczyzn startowało sześciu Polaków. Najbliżej podium był Dariusz Pender, który ostatecznie zajął 5 miejsce, Michał Nalewajek – 11, Rafał Ziomek – 12, Norbert Całka – 14, Rafał Pikoluk – 23 i Mateusz Szlufik – 26.

W kat. B wystartowało czterech Polaków ósmy był Patryk Banach, 11 Adrian Castro, 14 Adam Jabłoński i 16 Marcin Karbownik.

W ostatnim dniu indywidualnej rywalizacji nie zawiodła Kinga Dróżdż. Aktualna wicemistrzyni świata powiększyła swój medalowy dorobek zdobywając złoty medal w szabli (kat A). Piąte miejsce zajęła Marta Fidrych, siódma była Renata Burdon.

W tym dniu Polacy wywalczyli jeszcze dwa medale brązowe w szabli kat. B. Byli to Patrycja Haręza i Patryk Banach, który na podium PŚ stanął pierwszy raz w karierze, a w walce ćwierćfinałowej wygrał z pretendentem do medalu paraolimpijskiego, Brazylijczykiem Jovanem Guissonem. Pozostali polscy szermierze zajęli odległe miejsca.

W szpadzie mężczyzn kat A najlepsze 6 miejsce zajął Norbert Całka, 12. był Dariusz Pender, a Michał Nalewajek 10. Dalsze pozycje zajęli Bartłomiej Balsam (19), Rafał Treter (21), Radosław Stanek (24), Mateusz Szlufik (26), Michał Siatkowski (27), 30 Krzysztof Grzesik.

Po rozegraniu ostatnich finałowych pojedynków odbyła się uroczysta gala, podczas której najlepsi zawodnicy – zwycięzcy w poszczególnych kategoriach udekorowani zostali replikami szabli Kilińskiego.

Szabla B: Michał Dąbrowski (Polska)

Roman Fiediajew dodatkowo otrzymał specjalny puchar ufundowany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę dla najlepszego zawodnika turnieju.

Ostatni dzień zawodów to rywalizacja drużynowa. W szpadzie mężczyzn srebro – po dramatycznych i wyrównanych pojedynkach  z francuskimi fechmistrzami – wywalczył polski zespół. Biało-czerwonych barw bronili w nim: Dariusz Pender, Michał Nalewajek, Norbert Całka oraz Michał Dąbrowski. W tej konkurencji musieli przyznać prymat Rosjanom.

Puchar Świata w szermierce na wózkach „Szabla Kilińskiego” dofinansowany został przez Miasto Stołeczne Warszawa, natomiast poprzedzające tę imprezę mistrzostwa świata ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Wszystkie pojedynki szermiercze odbyły się w gościnnym hotelu Airport Okęcie, w którym zawodnicy byli również zakwaterowani.