Gorące klimaty i polscy parabadmintoniści

W Bangkoku w dniach 1-4 czerwca odbywał się Thailand Para-Badminton International, na który poleciała skromna polska reprezentacja: zawodnicy Katarzyna Ziębik (SL3) i Bartłomiej Mróz (SU5) oraz trener Tomasz Zioło. Dwa pierwsze dni treningowe przed turniejem pokazały, że wysoka temperatura i duża wilgotność będą miały wpływ na wyniki.

Nasi zawodnicy zostali zgłoszeni w singla jak również do gier podwójnych: Bartek Mróz debel SU5 w parze z Ilkerem Tuzcu z Turcji, a Katarzyna Ziębik – debel SL3-SU5 z Japonką Kaede Kameyamą oraz mixt SL3-SU5. Partnerem w grze mieszanej był zawodnik z Indii – Sumith Kumar Garg .

Pierwszy dzień zawodów to mecze grupowe. Bartek oba, singowy i deblowy wygrał, choć w tym drugim opór pary malezyjskiej Mohamad Faris Ahmad Azri / Ahmad Effendi Razaman był wyraźny. Decydujący set skończył się wynikiem 22:20.

Katarzyna Ziębik pierwszy swój mecz grupowy w grze mieszanej wygrała wspólnie z Sumithem Kumarem Gargiem. Przeciwnikami była para malezyjska Muhamad Zulfatihi Jaafar / Nursyazwani Binti Shahrom. Mecz rozstrzygnął się dopiero w trzecim secie wynikiem 22-20. Dzięki temu mixt hindusko-polski mimo porażki w kolejnym pojedynku grupowym, awansował już do rundy pucharowej.
W deblu Katarzyna Ziębik i Kaede Kamayam oba spotkania grupowe trwające po 3 sety przegrały w ostatnich momentach gry. W jednym i drugim pojedynku para japońsko-polska wyraźnie wygrywała pierwszego seta, w drugim lepsze były rywalki, a w trzecim, mimo prowadzenia Katarzyna i Kaede nie potrafiły wygrać tych decydujących lotek.
Blisko sukcesu było w meczu z turniejowymi jedynkami – Francuzkami Veronique Braud / Faustine Noel. Polka z Japonką prowadziły 18-15 oraz 19-17 i rywalki doszły do prowadzenia 20-19. Potem wymiana punkt za punkt i to na koniec Francuzki zwyciężyły 23-21.

W meczach singlowych Katarzyna Ziębik odnotowała jedno zwycięstwo z Catheriną Naudin (FRA) 21-7, 21-6 oraz dwie przegrane z Kamtam Wannaphatdee (THA) 7-21, 10-21 i Darunee Henpraiwan 21-7, 21-7.

Polka w grze mieszanej odpadła w fazie pucharowej w pierwszej rundzie ulegając parze Fredy Setiawan(INA) / Seangusupa Nipada(THA) 21-6, 21-9.

Bartłomiej Mróz zagrał swój drugi mecz singlowy grupowy przeciwko Japończykowi Kohei Obarze. W pierwszym secie rywal zdobył pierwszy punkt po stanie 11:0. W sumie skończyło się 21-8 i 21-12 dla Bartka. Kolejne dwa mecze debla z Ilkerem Tuzcu zakończyły się zwycięstwami. Z parą z Hong Kongu Chu Siu Keung / Lam Tak Kwan 21-14, 21-17, a z deblem francusko-tajskim Meril Loquette / Sorawat Phokaew 21-9, 21-13.

W ćwierćfinale Bartek Mróz pokonał Merila Loquetta 21-15, 21-16, natomiast w półfinale lepszy był Taiyo Imai z Japonii 13-21, 21-17, 21-14 W trakcie meczu temperatura w hali wynosiła 38 st. C

W deblu, mecz o złoto w wykonaniu aktualnych mistrzów świata Malezyjczyków Liek Hou Cheah / Hairol Fozi Saaba i wicemistrzów Bartłomieja Mroza i Ilkera Tuzcu, tylko w pierwszym secie był wyrównany. W drugim natomiast rywale wykorzystywali każdą niedokładną lotkę z naszej strony, kończąc silnym smeczem lub kąśliwym zagraniem przy linii bocznej. Mecz zakończył się wynikiem 21-19, 21-14

Z Bangkoku Bartek Mróz wraca z 40 i 41 medalem. Te z Tajlandii są jak do tej pory największe i najcięższe i co najważniejsze, kosztowały naszego zawodnika najwięcej wylanego potu.