Grad medali polskich ciężarowców w Eger

W węgierskim Eger w dniach 24-28 listopada br. w Hotel Eger&Park odbyły się Otwarte Mistrzostwa Europy w Podnoszeniu Ciężarów (wyciskaniu leżąc) zawodniczek i zawodników z niepełnosprawnością. Uczestniczyło w nich ponad 200. zawodników z 44. krajów z całego świata.

W klasyfikacji europejskiej polska reprezentacja pod wodzą trenerów kadry Jerzego Mysłakowskiego, Mariusza Oliwy, a także z udziałem Bogusława Szczepańskiego oraz fizykoterapeuty Marka Purczyńskiego, wraca z tych mistrzostw z 11. medalami (dwa złote, pięć srebrnych i cztery brązowe). Na zawodach swoich zawodników wspomagali także trenerzy klubowi Andrzej Ofczyński (Start Bydgoszcz) i Stanisław Mirocha (Eurobeskidy Łodygowice).

Jako pierwsza wystartowała Emilia Kasak / Centrum Rehabilitacji Grudziądz w najlżejszej kategorii wagowej 41 kg, w której wywalczyła brązowy medal z wynikiem 52 kg. Dwa podejścia naszej zawodniczki do 55 kg nie zostały zaliczone.
Justyna Kozdryk / Start Radom, nasza medalistka paraolimpijska, jak zawsze nie zawiodła. W kategorii wagowej 45 kg została mistrzynią Europy zwyciężając z wynikiem 93 kg zaliczonym w drugim podejściu. Trzecia próba naszej mistrzyni z ciężarem 96 kg nie była już udana. Natomiast Karolina Konopko / Start Wrocław z rezultatem 53 kg w tej samej kategorii wagowej była siódma.
Paulina Rutkowska / IKS Warszawa wraca z Eger z brązowym medalem wywalczonym w kategorii wagowej 55 kg wśród juniorek, z wynikiem 55 kg i zajmuje ósme miejsce wśród seniorek.
Srebro dla Małgorzaty Hałas-Koralewskej / Start Wrocław, która w kategorii wagowej 61 kg wycisnęła sztangę ważącą aż 99 kg. Magdalena Konior / Eurobeskidy Łodygowice niestety nie zaliczyła żadnego podejścia najpierw w pierwszym i drugim podejściu do ciężaru 92 kg, a następnie w trzecim do ciężaru 94 kg i nie została sklasyfikowana. Szkoda, ponieważ była szansa na brązowy medal w kategorii wagowej 67 kg.

Brązowy medal zawisł także na szyi zawodniczki Startu Bydgoszcz Pauliny Puziak-Przyweckiej, która zaliczyła wszystkie swoje trzy podejścia najpierw do 90 kg, następnie do 93 kg i w trzecim podejściu uzyskując 97 kg i wyrównując własny rekord Polski. W tej samej kategorii wagowej Beata Jankowska była piąta z wynikiem 85 kg.
Złoto w najcięższej kategorii wagowej powyżej 86 kg wywalczyła reprezentantka Startu Tarnów Marzena Łazarz wyciskając sztangę ważąca aż 127 kg i ustanawiając nowy rekord Europy seniorek.

Panowie także z tych mistrzostw wracają z tarczą. Pierwszy medal wywalczył Sławomir Szymański / Start Wrocław w kategorii wagowej 54 kg z wynikiem 123 kg.
Rafał Roch / Hałas Team Strzelin po pięknej walce w kategorii wagowej 49 kg zajął piąte miejsce z wynikiem 135 kg. Nasz reprezentant walczył jeszcze o brązowy medal, ale jego trzecie podejście do ciężaru 141 kg niestety było nieudane.
Brązowy medal w kategorii do 59 kg wywalczył Mariusz Tomczyk / Start Wrocław zaliczając tylko pierwsze podejście do ciężaru 160 kg. Dwóch następnych podejść do 162 i 164 kg sędziowie nie zaliczają naszemu reprezentantowi. Drugi nasz zawodnik w tej samej kategorii wagowej, także reprezentant Startu Wrocław Bartosz Kuriata zajął siódme miejsce z rezultatem 143 kg.
Pięknie walczył wracając na pomost po ostatniej kontuzji, której nabawił się podczas zawodów Srebrna Sztanga, Grzegorz Lanzer / Start Koszalin w kategorii wagowej 65 kg – zaliczył w drugim podejściu 178 kg i wywalczył tym samym tytuł wicemistrza Europy. Przegrał jeedynie z bardzo utytułowanym zawodnikiem z Wysp, Anglikiem Ali Jawadem.
Marek Trykacz / Start Zielona Góra wystartował po raz pierwszy w wyższej kategorii wagowej 72 kg i zajął miejsce tuż za podium, z bardzo dobrym wynikiem 180 kg zaliczonym przez sędziów dopiero w trzecim podejściu.
Artur Lis i Piotr Szymeczek obaj reprezentanci Startu Tarnów występowali w kategorii wagowej 80 kg. Niestety Piotr nie zaliczy tych mistrzostw do udanych, ponieważ trzykrotnie sędziowie spalili mu podejście do 180 kg i nie został sklasyfikowany. Natomiast Artur Lis zajął szóste miejsce wyciskając sztangę ważącą 157 kg i był jedynym reprezentantem Polski wśród mężczyzn, który zaliczył wszystkie trzy podejścia.
Także w kategorii 88 kg wystąpiło dwóch zawodników: Wawrzyniec Latus / Eurobeskidy Łodygowice oraz zawodnik młodszego pokolenia Tomasz Majewski / Start Koszalin. Wawrzyniec wywalczył srebrny medal z wynikiem 192 kg, przegrywając walkę o złoty medal o 4 kg, natomiast Tomek był dziesiąty z wynikiem 155 kg.
Brązowy medal dla dwukrotnego medalisty Igrzysk Paraolimpijskich Ryszarda Rogali w kategorii 107 kg. Zawodnik Startu Gorzów Wielkopolski wycisnął na ławeczce sztangę ważącą 195 kg, natomiast Michał Salwa, reprezentant Startu Wrocław, spalił wszystkie trzy podejścia na ciężarze 163 kg i nie został sklasyfikowany.

Gratulujemy zawodniczkom, zawodnikom udanego startu a także trenerom klubowym i trenerom kadry i fizjoterapeutom dobrego przygotowanie reprezentacji do startu w Mistrzostwach Europy.