IX Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych

W dniach 24-26 sierpnia br. w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku rozegrano trzecią edycję tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych. Organizatorami byli Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych i Mazurska Szkoła Żeglarstwa, a dofinansował je PFRON.

Zawodnicy byli podzieleni na dwie kategorie: żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo (10 załóg) i żeglarzy niesłyszących (10 załóg). Regaty zostały rozegrane na sasankach. Piątek był dniem treningowym. Niestety w sobotę od rana nie było wiatru i do obiadu z trudem udało się rozegrać zaledwie jeden wyścig. Po obiedzie „dmuchnęło” 1 B, momentami 2 B i odbyły się tylko dwa wyścigi.
W kategorii żeglarzy niesłyszących po pierwszym dniu prowadził Marcin Bodnar, który wygrał dwa wyścigi i jest w tym roku jest głównym rywalem Tomasza Gumińskiego w walce o końcowy sukces. Faworyt „Gumiś” wygrał pierwszy wyścig, ale w dwóch następnych żeglował słabo.
W kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo prowadził faworyt – Andrzej Bury, który wygrał dwa wyścigi i raz był drugi. Za jego plecami toczyła się zacięta walka pomiędzy Zbigniewem Szczepaniakiem z Mrągowa i (co było dużą niespodzianką) żeńską załogą ze Śląskiego Stowarzyszenia Żeglarzy Niepełnosprawnych pod dowództwem Olgi Górnaś-Grudzień. Wszystko miało się rozstrzygnąć w niedzielę. Niestety w niedzielę od rana do obiadu intensywnie padało i nie było wiatru. Nie zdołano rozegrać żadnego wyścigu. W tej sytuacji regaty zakończono. Najbardziej niepocieszony był „Gumiś”, który stracił szansę na poprawienie swojego, najgorszego od lat wyniku w regatach. Zwycięzcy obu kategorii otrzymali dyplomy, puchary i nagrody książkowe. Organizatorzy zaprosili zawodników na ostatnią, IV edycję Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych, która odbędzie się w dniach 21-23 września 2012 r.