Kiedy będą stypendia dla sportowców?

Jesienią ubiegłego roku weszła w życie nowa ustawa o sporcie kwalifikowanym, której jeden z przepisów mówi o tym, że tylko związki sportowe mają prawo wypłacania stypendium zawodnikom powołanym do kadry.

Niestety Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start” ma status stowarzyszenia, również Polski Komitet Paraolimpijski ze względu na swój status prawny nie może wypłacać tych świadczeń. W związku z tym od stycznia bieżącego roku żaden z uprawnionych sportowców nie otrzymał stypendium. A chcąc osiągać dobre wyniki i medale trzeba być przygotowanym perfekcyjnie.

Arkadiusz Skrzypiński, aktualny mistrz świata w wyścigu szosowym na handbike’u postawił wszystko na jedną kartę. Oznacza to kłopoty w pracy, bo już wykorzystał urlop, więc następne wyjazdy będą bezpłatne a pensja symboliczna. A na wyjazdach trzeba mieć co najmniej dobre warunki do treningu i odpoczynku.

W podobnym tonie i z rozżaleniem mówi złota medalistka ostatnich mistrzostw świata w narciarstwie biegowym Katarzyna Rogowiec. – Jestem na mistrzostwach świata w Rosji, reprezentuję Polskę na trasach biegowych i biatlonowych, na których kilka tygodni wcześniej, też na mistrzostwach świata, walczyli zdrowi biatloniści. Potwierdzam, po nich, że do łatwych te trasy nie należą, a tym bardziej dla mnie, biegającej bez używania kijów. Nie chcę, aby moja para zamiast na sportową walkę, szła w inna stronę. – Czy ja, zawodnik dyscypliny zimowej, dla którego nie ma środków na reprezentowanie kraju w pierwszych miesiącach roku, mam funkcjonować w tym okresie bez pieniędzy?

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również