Kolejne rekordy sztangistów na bydgoskim pomoście

Bydgoszcz gościła 15 zawodniczek i 71 zawodników z 16 klubów na XXXIX Indywidualnych Mistrzostwach Polski w podnoszeniu ciężarów dla osób niepełnosprawnych, które odbyły się na obiektach Klubu „Zawisza" w dniach 05-07 października br. W ich ramach odbyły się również X Mistrzostwa Polski Kobiet oraz VI Mistrzostwa Polski Juniorów w tej dyscyplinie. Głównym organizatorem był Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych Start w Warszawie oraz Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Triumf Start Bydgoszcz z prezesem Andrzejem Ofczyńskim na czele.

Pierwszego dnia zawodów startowały wszystkie zawodniczki oraz mężczyźni w kategoriach od 48 kg do 82,5 kg. Drugiego dnia zawodów miały miejsce zmagania zawodników kategorii 90 kg,100 kg i plus 100 kg. Wśród kobiet wysoką formę zaprezentowała zawodniczka Stowarzyszenia Eurobeskidy Łodygowice Magdalena Konior, która poprawiała własny rekord Polski aż trzykrotnie. W zawodach zaliczyła 95 kg a w dodatkowym czwartym podejściu dołożyła jeszcze 3 kg ustanawiając rekord Polski z wynik 98 kg w kategorii 60 kg i uzyskując według formuły Haleczki 94,91 pkt. Także zawodniczka Triumfu Start Bydgoszcz juniorka Paulina Przywecka, uczestniczka Paraolimpiady w Londynie potwierdziła wysoka formę ustanawiając rekord Polski w kategorii 56 kg z wynikiem 87 kg i zajęła drugie miejsce w kategorii open kobiet uzyskując 89,57 pkt. Trzecie miejsce dla Marzeny Łazarz z Tarnowa, także uczestniczki Paraolimpiady z Londynu, która zwyciężyła w kategorii wagowej 75 kg zaliczając w trzecim podejściu 100 kg i przegrała w open drugie miejsce z zawodniczką gospodarzy zaledwie o 0,20 pkt. Na zawodach zabrakło naszej najlepszej sztangistki Justyny Kozdryk, czwartej zawodniczki z Londynu i srebrnej z Pekinu z 2008 r.

Dekoracja Pauliny Przyweckiej przez Genowefę Marks
– przedstawiciela Wydz. Promocji, Sportu i Turystyki UM Bydgoszcz

Natomiast wśród zawodników ton mistrzostwom nadawali reprezentanci Polski, uczestnicy ostatniej Paraolimpiady, którzy wywalczyli trzy czołowe miejsca w klasyfikacji open wśród wszystkich startujących zawodników. Pierwsze miejsce dla Damiana Kuliga Start Wrocław zwycięzcy kategorii 100 kg. Damian przy wadze ciała 90,8 kg zaliczył ciężar 211 kg zdobywając 186,08 punktów według Haleczki. Drugie miejsce wywalczył szósty zawodnik z Londynu Wawrzyniec Latus w kategorii 75 kg ze Stowarzyszenia Eurobeskidy Łodygowice, zaliczając wszystkie trzy podejścia i uzyskując 180 kg/172,84 pkt. Zwycięzca kategorii 60 kg Mariusz Tomczyk Start Wrocław z rezultatem 156 kg zajął trzecie miejsce z 166,42 pkt.
Wśród juniorów na wyróżnienie zasługuje wynik jaki uzyskał Dawid Hałat z Stowarzyszenia Eurobeskidy Łodygowice, który w kategorii wagowej do 82,5 kg zaliczył ciężar 138 kg. Podczas mistrzostw zarówno wśród zawodniczek jak i zawodników poprawiano kilkakrotnie rekordy Polski i rekordy życiowe. Udany powrót na pomost zaliczył Robert Studziżba Start Katowice, rekordzista Polski w kategorii 67,5 kg, którego rekord ustanowiony w 2003 roku wynosi 190 kg i do dnia dzisiejszego nie został jeszcze poprawiony. Robert zaliczył 150 kg w kategorii 75 kg i zdobył brązowy medal przegrywając srebro wagą ciała.

Dekoracja mężczyzn kat 75 kg: prezes Andrzej Ofczyński,
Artur Lis II miejsce (Tarnów), Marcin Spychalski I miejsce(Bydgoszcz),
Robert Studziżba III miejsce (Katowice)

Na zakończenie mistrzostw puchary ufundowane przez prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego dla najlepszej zawodniczki i zawodnika z Bydgoszczy wręczył ,w imieniu prezydenta, radny miasta Kazimierz Drozd. Otrzymali je Paulina Przywecka i Marcin Spychalski.
Zawody przebiegały w miłej, sympatycznej atmosferze i stały na dość wysokim poziomie sportowym, co jest zasługą miedzy innymi organizatora prezesa Stowarzyszenia Triumf Start Bydgoszcz Andrzeja Ofczyńskiego i oczywiście wszystkich zawodników startujących.

Od lewej Ryszard Kałamarz – sędzia, Maciej Skupniewski – PZSN Start,
prezes Andrzej Ofczyński, Paulina Przywecka, Kazimierz Drozd – radny
oraz Marcin Spychalski – puchary ufundowane przez Rafała Bruskiego, prezydenta Bydgoszczy

Mistrzostwa Polski były sfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych Start w Warszawie i Urzędu Miasta Bydgoszcz . Patronat nad nimi objęli: wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.