Kolejny rajd rowerowy Wielkopolan

Kolejny rajd rowerowy Wielkopolan

27 sierpnia br. rozpoczął się ósmy rajd rowerowy dla osób z niepełnosprawnością z Wielkopolski. W tegorocznej jego edycji, zorganizowanej przez Fundację Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie" w Kaliszu, udział wzięło 11 podopiecznych - uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej z Kalisza i 4 opiekunów.

Przedsięwzięcie została zrealizowane pod patronatem honorowym i przy współfinansowaniu Zbigniewa Hoffmana, wojewody wielkopolskiego.
Rajd rozpoczynał się w Hradku w Republice Czeskiej i przebiegał przez Zgorzelec, Przewóz, Gubin, Frankfurt, Kostrzyń, by zakończyć się 3 września w Moryniu.

Uczestnicy poza samą jazdą rowerami mieli możliwość zapoznania się z kulturą łużycką tego regionu, miedzy innymi zwiedzili domy przysłupowo-ryglowe w Bogatyni. W Przewozie podczas wieczornego spaceru odwiedziliśmy wieże głodową oraz pozostałości grodu i zamku Żagańskich.

Mieliśmy również okazję zobaczenia pozostałości po II wojnie światowej: wyspę teatralną łącząca mostami stronę polską i niemiecką w Gubinie, stadion olimpijski w Słubicach, powstały w latach 1914-1927, stare miasto, twierdze, fortyfikacje oraz pozostałości domów – bruki, krawężniki, cokoły domów oraz schodów zniszczonych podczas II wojny światowej, które nigdy nie zostały odbudowane.

W Moryniu mieliśmy również możliwość zwiedzenia ogrodu etnograficznego z kolekcją 40 głazów narzutowych.

Rajd rowerowy przebiegł w miłej i sympatycznej atmosferze. Uczestnicy nie raz walczyli ze swoimi słabościami i zmęczeniem fizycznym, ale podołali trudom eskapady, mając z tego olbrzymią satysfakcję. Trasa rowerowa łącznie liczyła 378 km.

Mamy nadzieję, że i w przyszłym roku uda nam się zorganizować rajd w kolejnym, ciekawym regionie naszego kraju.

Tekst i fot. Mariusz Patysiak

Data publikacji: 07.09.2016 r

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również