Królowa sportu w Warszawie! Zobacz paralimpijczyków na Grand Prix Polski na AWF

W dniach 26-27 maja na stadionie warszawskiej AWF pierwszy raz od niepamiętnych czasów gościć będą zawody z cyklu Paralekkoatletycznego Grand Prix Polski. Stawką będzie wypełnienie minimów, które pozwolą najlepszym pojechać na lipcowe Mistrzostwa Świata w Paryżu.

Po wielu latach przerwy do stolicy wraca paralekkoatletyka. Do tej pory królowa sportu gościła przede wszystkim w Sieradzu, Słubicach, Szczecinie, Tarnowie i Krakowie. Nadszedł jednak czas na Warszawę – i jest to od razu przysłowiowe „wejście smoka”. Zawody te mają bowiem ogromną rangę dla wielu zawodników i zawodniczek.

– To będzie nie tylko trzecia runda Grand Prix Polski – mówi nam dyrektor zawodów, Marcel Jarosławski. – Przede wszystkim to ostatnia szansa, by uzyskać minimum kwalifikujące na lipcowe Mistrzostwa Świata w Paryżu, które w tym sezonie są imprezą docelową.

Zgłoszenia na warszawskie Grand Prix Polski jeszcze trwają. Już teraz jednak wiadomo, że pojawią się tu zawodniczki plasujące się w światowej czołówce, które będą walczyć o miejsce w reprezentacji na MŚ.

Joanna Oleksiuk, fot. Adria Stykowski PKPar

Joanna Oleksiuk, fot. Adrian Stykowski, PKPar

– O jak najlepszy czas postara się na pewno Jagoda Kibil ze Startu Radom, aktualna wicemistrzyni Europy i 4 zawodniczka Igrzysk w biegu na 200 m, która wraca do rywalizacji po przerwie zdrowotnej – przekazuje Marcel Jarosławski. – Spośród już zgłoszonych sportsmenek na pewno warto przyglądać się bliżej Joannie Oleksiuk (KSI Start Szczecin), której wynik w pchnięciu kulą współprzewodzi światowym tabelom w jej klasie startowej w tym roku. Zgłoszenia jednak jeszcze trwają – na pewno na stadionie warszawskiej AWF zobaczymy wiele gwiazd paralekkoatletyki.

Zawody organizowane przez Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start” to niezwykła okazja, by podpatrzeć zawodników przygotowujących się do najważniejszego celu w ciągu roku na ostatniej prostej. To na MŚ bilet dla swojego kraju na przyszłoroczne igrzyska paralimpijskie wywalczy czwórka najlepszych zawodników w konkurencjach, które znajdują się w programie igrzysk.

W środku Jagoda Kibil, fot. Bartłomiej Zborowski - PKPar

W środku Jagoda Kibil, fot. Bartłomiej Zborowski – PKPar

Paralekkoatletów będzie gościł stadion warszawskiej AWF im. Zygmunta Szelesta przy ulicy Marymonckiej 34. 26 maja od 14:00 do 19:00 będzie można obserwować pierwszy blok zawodów (konkurencje: biegi na 200 i 1500m, FrameRunning (100m, 200m, 400m, 800m), rzut dyskiem siedzący, pchnięcie kulą stojąc, rzut maczugą oraz skok wzwyż). Kolejnego dnia od 10:30 do 15:30 rywalizować będą zawodnicy w biegu na 100, 400 i 5000 m, pchnięciu kulą, rzucie oszczepem i skoku w dal. Wstęp wolny.

Zawody sfinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz PFRON. Patronat nad imprezą objął Polski Komitet Paralimpijski.

Info: PKPar, fot. Bartłomiej Zborowski, Adrian Stykowski / PKPar

Data publikacji: 22.05.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również