Letnie Mistrzostwa Polski w Parapływaniu Juniorów

Letnie Mistrzostwa Polski w Parapływaniu Juniorów odbyły się między 12 a 14 kwietnia we wrocławskiej pływalni Orbita, na 50-metrowym basenie. Organizatorem zawodów, sfinansowanych ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz PFRON był Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”. Łącznie w zawodach wzięło udział 181 zawodników z 28 klubów. 

Mistrzostwa odbyły się w nowej formule „OPEN” z podziałem na trzy kategorie wiekowe: Junior Starszy, Junior oraz Junior Młodszy.

Wysoką formę zaprezentowały u progu sezonu m.in. drużyna z Białegostoku, która zdobyła 8 medali: 7 w konkurencjach indywidualnych i 1 w sztafecie, oraz drużyna KSN Start Kalisz, reprezentowana podczas tych zawodów przez wyjątkowo liczną, dziewięcioosobową ekipę.

– Do doświadczonych i utytułowanych, pomimo bardzo młodego wieku pięciu dziewcząt, dołączyło tym razem czterech debiutujących w zawodach tej rangi chłopców. Wszystkie dziewczęta potwierdziły przynależność do krajowej juniorskiej czołówki, zajmując czołowe lokaty w swoich grupach startowych. Ponadto Alicja Piec w kategorii juniorek starszych aż czterokrotnie stawała na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji open – wszystkich grup niepełnosprawności, a raz była druga – przekazał Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki UM w Kaliszu.

W tej samej kategorii wiekowej srebrny i dwa brązowe medale za klasyfikacje open odebrała Julia Domagała, a Maja Karpisiewicz dołączyła brązowy medal na 100 m stylem grzbietowym. Ponadto dziewczęta trzykrotnie zdobywały trzecie miejsca w sztafetach 4×50 m stylami dowolnym i zmiennym oraz 4×100 m stylem dowolnym. W składzie sztafet znalazły się obok wymienionych, Magdalena Napruszewska i Gabriela Pawlik.

W drużynie białostockiej Alicja Gregorczuk – kategoria wiekowa junior – zdobyła złoty medal na dystansie 100 m stylem klasycznym, srebrny medal na 50 m stylem klasycznym, srebrny medal na 50 m stylem grzbietowym oraz zajęła IV miejsce na 50 m stylem dowolnym i VI miejsce na 100 m stylem dowolnym. Dzięki bardzo udanym startom, ustanowiła aż 5 rekordów życiowych.
Alicja została nagrodzona statuetką za zajęcie 3 miejsca w klasyfikacji generalnej w kategorii junior.

– Bardzo miłą niespodziankę sprawił Michał Siwik z kaliskiej drużyny, który w swoich pierwszych zawodach wywalczył wśród juniorów młodszych tytuł mistrza Polski na 100 m stylem grzbietowym. Na pochwałę zasługują również Mikołaj Woźniak, Leon Cieślak oraz najmłodszy w ekipie oraz wśród wszystkich uczestników mistrzostw, niespełna-8 letni Szymon Wojtczak – poinformował WKST UM w Kaliszu.

Mistrzostwa rozgrywane były seriami indywidualnie na czas w kategoriach kobiet i mężczyzn, jako konkurencje wielu klas z systemem punktowym. Serie były ustawiane według czasów zgłoszeń – od najwolniejszych do najszybszych. Każdy zawodnik powinien wystartować w minimum trzech konkurencjach indywidualnych. Dopuszczalne było zgłoszenie do maksymalnie pięciu konkurencji indywidualnych.

Konkurencje sztafetowe były rozgrywane jako konkurencje open, bez limitu punktowego i podziału na rodzaj niepełnosprawności. Za zajęcie miejsc 1-3 w konkurencjach i grupach wiekowych zawodnicy otrzymali medale.

W klasyfikacji na najlepszą zawodniczkę Mistrzostw Polski wygrała Nikola Badowska z Warszawy, Alicja Piec z Kalisza wywalczyła drugie miejsce. Na trzecim miejscu sklasyfikowano Alicję Gregorczuk z Białegostoku.

Pływalnia Orbita Spartan WCT była perfekcyjnie przygotowana. Organizacja i udział w zawodach uzyskały także dofinansowanie z Urzędu Miasta Kalisza, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu oraz PZSN Start.

Zobacz galerię…

em, IKa, fot. Łukasz Misiuro / PZSN Start

Data publikacji: 18.04.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również