ME w kajakarstwie. Trzy polskie finały na poznańskiej Malcie

21 maja na Torze Regatowym Malta w Poznaniu wystartowały Mistrzostwa Europy w Parakajakarstwie. Prawie 100 najlepszych zawodników walczyło o medale.

Polscy zawodnicy zdobyli dwa z nich. Katarzyna Sobczak, która dwa lata temu basen zamieniła na kajak po dwóch latach treningów zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Europy. Swoją radością dzieliła się na Facebooku pisząc „Ale szczęśliwy dzień! Nadal nie mogę uwierzyć, że parę godzin temu grano dla mnie hymn Polski – Mazurka Dąbrowskiego… Złoto Mistrzostw Europy jest moje!”
Do zmiany dyscypliny sportowej namówił Katarzynę Sobczak Jakub Tokarz, mistrz paraolimpijski w kajakarstwie z Rio de Janeiro. Na Mistrzostwach Europy powiększył swój medalowy dorobek o srebrny medal w kanadyjkach VL2.
Również na Malcie w Poznaniu w dniach od 23-26 maja odbyły się zawody Pucharu Świata ICF w sprincie kajakowym i w parakajakarstwie. Wystartowało w nich siedmioro polskich zawodników.
Bilans członków narodowej kadry w starciu ze światową czołówką to pięć lokat w finałach A, oraz trzy występy w finałach B.
Jakub Tokarz w wyścigu w VL2 wywalczył srebro przegrywając o zaledwie 0,056 s sekundy złoty medal.
W tym samym dniu rywalizował w konkurencji KL1, w której w 2016 r. zdobył paraolimpijskie złoto. Tym razem w zawodach zajął trzecie miejsce.
Poza naszym najbardziej utytułowanym kajakarzem do medalowych wyścigów awans zdołali również wywalczyć Kamila Kubas, Katarzyna Sobczak oraz Mateusz Surwiło. Niestety ostatecznie znaleźli się poza podium.
W finałach B na trzecim miejscu w KL2 finiszował Robert Studziżba.
Na pierwszej pozycji w zawodach kanadyjkarzy z grupy VL3 dopłynął do mety Tomasz Moździerski a dziewiątą lokatę zajął Zbigniew Olizarowicz.