Michał Derus wicemistrzem paraolimpijskim w biegu na 100 m

Michał Derus w niedzielę 11 września został wicemistrzem igrzysk paraolimpijskich w biegu na 100 m w kategorii osób z amputacją kończyn górnych. Zwyciężył Brazylijczyk Petrucio Ferreira, który wynikiem 10,57 ustanowił rekord świata.

Polak na stadionie w Rio de Janeiro uzyskał czas 10,79.

Derus (Tarnowskie Zrzeszenie Sportowe Niepełnosprawnych Start), który 21 września skończy 26 lat, od urodzenia nie ma lewej dłoni. W międzynarodowych zawodach zadebiutował w 2013 roku i od razu został mistrzem świata na 100 i 200 m. Jest absolwentem studiów informatycznych.

Medal Derusa jest piątym krążkiem wywalczonym przez biało-czerwonych w Rio. Wcześniej ze złota w pchnięciu kulą cieszyła się Ewa Durska (UKS Barnim Goleniów), a ze srebra – także w tej konkurencji – Bartosz Tyszkowski (Start Gorzów) oraz Robert Jachimowicz (Start Koszalin) w rzucie dyskiem i Wojciech Makowski (IKS AWF Warszawa) w pływaniu na 100 m stylem grzbietowym. (PAP)