Mistrz kontra wicemistrz i walka o powołanie. Wysoka stawka w PZU Amp Futbol Ekstraklasie

To już ostatni moment aby wywalczyć miejsce w kadrze reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy we Francji. Ampfutboliści będą starali się o powołanie od selekcjonera Dmytro Kameko, a jednocześnie rywalizowali o ligowe punkty podczas najbliższego turnieju PZU Amp Futbol Ekstraklasy w Boguchwale (11-12 maja). Kto na tym zyska najbardziej? Z pewnością kibice, których czeka seria niesamowicie interesująco zapowiadających się gier.

Spotkania Wisły Kraków z Podbeskidziem Kuloodpornymi Bielsko-Biała stały się już nieomal klasykiem polskiej ligi. To dwaj z trzech mistrzów w historii PZU Amp Futbol Ekstraklasy, a od 2022 roku między nimi rozstrzygają się losy złotych medali. Po pierwszym turnieju bieżącego sezonu również zajmują czołowe lokaty, bo oba zespoły wygrały wszystkie dotychczasowe potyczki. Nie mierzyły się jednak jeszcze ze sobą. – Nie możemy doczekać się tego spotkania – przyznaje Łukasz Miśkiewicz, bramkarz TSP Kuloodpornych Bielsko-Biała.

Miśkiewicz przed rozpoczęciem tegorocznych rozgrywek został wybrany kapitanem zespołu, więc tym większa odpowiedzialność spoczywa na jego barkach. – Nie możemy pozwolić, żeby Wisła się od nas oddaliła. Wręcz przeciwnie, zamierzamy pokonać mistrza Polski i wypracować sobie nad nim przewagę w tabeli – tłumaczy zawodnik ekipy z województwa śląskiego. – Do Boguchwały jedziemy, żeby pokonać wszystkich, bo chcemy w tym roku zdobyć złote medale i przywieźć do Bielska-Białej puchar za mistrzostwo Polski – nie kryguje się Miśkiewicz.

Rywalizacja na szczycie tabeli będzie zatem zacięta i ekscytująca, bo zarówno Podbeskidzie Kuloodporni, jak i Wisła imponują. Mają po dziewięć punktów wywalczonych w trzech meczach, oba zespoły strzeliły już dwucyfrową liczbę goli, a „Biała Gwiazda” jest sklasyfikowana wyżej tylko dzięki lepszemu, i jakże imponującemu, bilansowi bramkowymi (+14).

Nie mniej interesująco będzie bez wątpienia za plecami liderów. Grupę pościgową tworzą Warta Poznań, Legia Warszawa oraz Śląsk Wrocław, które mają po sześć punktów, a dalej sklasyfikowany jest gospodarz nadchodzącego turnieju – Stal Rzeszów. Podkarpacki zespół rozpoczął sezon najlepiej w swojej krótkiej jeszcze historii (to trzeci rok Stali w PZU Amp Futbol Ekstraklasie) i w trzech meczach zgromadził cztery punkty. – Podczas pierwszego turnieju we Wrocławiu daliśmy z siebie wszystko i osiągnęliśmy świetne rezultaty. Liczymy, że podczas turnieju w Boguchwale również widoczne będą efekty naszych codziennych treningów – mówi Anna Omielan, zawodniczka Stali Rzeszów, będąca jednocześnie kapitanką żeńskiej reprezentacji Polski.

Kadrę pań również czeka wkrótce wielkie wyzwanie. Są one w trakcie przygotowań do historycznych, pierwszych mistrzostw świata kobiet, które w listopadzie rozegrane zostaną w Kolumbii. – Moja forma rośnie z treningu na trening, każde wspólne zgrupowanie z drużyną dodaje mi umiejętności, cierpliwości, uczy komunikacji na boisku i pozytywnie wpływa na zgranie z zespołem – wymienia Omielan. – Gra w PZU Amp Futbol Ekstraklasie i treningi z drużyną dają bezcenne lekcje, pozwalają się rozwijać oraz budują motywację. Myślę że z takimi ludźmi wokół można wiele osiągnąć. Do szczytowej formy jeszcze mi nieco brakuje, ale liczę, że osiągnę go w listopadzie na mundialu. Do tego czasu będę się dalej doskonalić i rozwijać, aby być jak najlepszym wsparciem dla obu moich drużyn – zapowiada piłkarka Stali Rzeszów i kobiecej reprezentacji Polski.

W Boguchwale zespół Stali Rzeszów czeka jednak bardzo trudne zadanie. Zagra cztery mecze, jednak za każdym razem będą to spotkania z wyżej klasyfikowanymi zespołami: Podbeskidziem Kuloodpornymi, Wartą, Legią oraz Śląskiem. Gospodarze będą mieli jednak wsparcie fanów, którzy w ubiegłych latach udowadniali, że potrafią dodać zawodnikom Stali skrzydeł. – Fakt, że gramy u siebie, daje pewne poczucie bezpieczeństwa i spokoju, a wsparcie lokalnej publiczności jest nieocenione. Wszystko jednak leży w naszych rękach i nogach. Bardzo będziemy chcieli pokazać się z jak najlepszej strony oraz dać publiczności wiele radości i satysfakcji z oglądania naszych meczów – zaznacza Anna Omielan.

Przypuszczać można, że wsparcie swoich kibiców będą mieli także zawodnicy Pokrowy Lwów. Ukraińska drużyna w bieżącym sezonie gościnnie występuje w PZU Amp Futbol Ekstraklasie, co ma pomóc w uruchomieniu krajowej ligi również za naszą wschodnią granicą. Na razie Pokrowa zdobyła jeden punkt w trzech meczach, ale podczas turnieju we Wrocławiu imponować mogło wsparcie, jakie dostała od ukraińskich fanów. Wiadomo już, że będą oni także w Boguchwale.

Turniej na Podkarpaciu będzie jednak nie tylko rywalizacją o ligowe punkty, ale również o możliwość udziału w mistrzostwach Europy. Na stadionie Izolatora Boguchwała zobaczymy m.in. reprezentantów Anglii, Włoch, Francji, Holandii, Hiszpanii, Ukrainy, Niemiec i oczywiście Polski. Dla biało-czerwonych to ostatnia okazja, by udowodnić selekcjonerowi, że należy im się miejsce w kadrze na turniej w Evian. – Patrząc na ligę przez pryzmat nadchodzących mistrzostw Europy uważam, że turniej przyda się wszystkim kadrowiczom, ponieważ będziemy mieli okazję zagrać w warunkach meczowych, a nie tylko treningowych. To będzie bardzo ważne, aby potem pokazać dobrą formę we Francji – objaśnia Łukasz Miśkiewicz, bramkarz Podbeskidzia Kuloodpornych oraz reprezentacji Polski.

Emocji sportowych będzie więc co niemiara, a na dodatek dla kibiców przygotowana będzie strefa gastronomiczna i inne atrakcje. Wstęp na wszystkie mecze jest bezpłatny, a transmisje spotkań obejrzeć będzie można w aplikacji mobilnej TVP Sport oraz na sport.tvp.pl i na kanale YouTube Amp Futbol Polska. Dwa mecze – sobotni Stal – Warta oraz niedzielny Wisła – Warta, będą również transmitowane na żywo przez stacje TVP3 Rzeszów (sobota) oraz TVP3 Poznań (niedziela).

II turniej PZU Amp Futbol Ekstraklasy 2024 w Boguchwale

SOBOTA, 11 MAJA
10:00 Wisła Kraków – Radomiak Radom
11:15 TSP Kuloodporni Podbeskidzie Bielsko-Biała – Pokrowa Lwów
12:30 Ceremonia otwarcia
13:00 Stal Rzeszów – Legia Warszawa
14:15 Warta Poznań – Radomiak Radom
15:30 Śląsk Wrocław – Pokrowa Lwów
17:00 Stal Rzeszów – Warta Poznań
18:15 Wisła Kraków – TSP Kuloodporni Podbeskidzie Bielsko-Biała

NIEDZIELA, 12 MAJA
9:00 TSP Kuloodporni Podbeskidzie Bielsko-Biała – Śląsk Wrocław
10:15 Wisła Kraków – Warta Poznań
11:30 Legia Warszawa – Pokrowa Lwów
12:45 Stal Rzeszów – TSP Kuloodporni Podbeskidzie Bielsko-Biała
14:00 Pokrowa Lwów – Radomiak Radom
15:15 Wisła Kraków – Legia Warszawa
16:30 Stal Rzeszów – Śląsk Wrocław

Sponsor Tytularny: PZU
Sponsor Główny: Orlen
Dofinansowano ze środków: Ministerstwo Sportu i Turystyki, PFRON

Zobacz galerię…

pr/, fot. Amp Futbol Polska

Data publikacji: 08.05.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również