Mistrzostwa Europy w wyciskaniu – piec medali dla Polski

8 sierpnia w Pilsen (Czechy) zakończyły się Mistrzostwa Europy kobiet i mężczyzn w wyciskaniu sztangi leżąc, które rozpoczely sie 6 sierpnia.

Polska reprezentacja zajęła drużynowo w kategorii kobiet wysokie drugie miejsce za Rosją z 36 punktami, natomiast mężczyźni zajęli drużynowo trzecie miejsce z 47 punktami za Rosją i Ukrainą.

Wśród kobiet – jak zwykle – nie zawiodła wielokrotna medalistka Justyna Kozdryk, która wywalczyła złoto w najlżejszej kategorii wagowej – 47 kg i był to nasz jedyny medal wśród kobiet, chociaż szans było więcej. Mimo niesatysfakcjonujacego wyniku Justyny – 117,5 kg, tj. o 10 kg mniej od jej rekordu, i tak uzyskała nad drugą zawodniczką 7,5 kg przewagi.
Pozostałe zawodniczki zajęły następujące miejsca: tuż za podium na czwartym miejscu w kategorii 52 kg uplasowała się Marta Sroczyk z wynikiem 107,5 kg, a Madlena Kratiuk była szósta z wynikiem 80 kg. Siostra Marty Sroczyk Monika także była czwarta w kategorii wagowej do 57 kg z wynikiem 112,5 kg. Druga z reprezentantek Polski w tej kategorii wagowej Jadwiga Radwańska była szósta z wynikiem 110 kg. Obie zawodniczki walczyły jeszcze o brąz dysponując na sztangę w trzecim podejściu 120 kg, ale, niestety, obie solidarnie nie zaliczały swoich podejść.

Wśród mężczyzn w najlżejszej kategorii wagowej 59 kg jak zwykle na wysokosci zadania staneli reprezentanci Śródmieścia Legnica Dariusz Wszoła i Sławomir Śledź. Dariusz z nowym rekordem Polski 185 kg o 2,5 kg wyższym od rekordu Polski należącym do Sławka został mistrzem Europy a Sławek wywalczył medal srebrny z wynikiem 175 kg. Adam Balawejder z wynikiem 222,5 kg zdobył brąz w kategorii 66 kg. W trzeciej próbie nasz reprezentant próbował uporać się z ciężarem 227,5 kg o 4,5 kg więcej od własnego rekordu Polski, ale – niestety – jeszcze nie tym razem. Nie zawiódł rowniez Daniel Miller, który po zmianie kategorii wagowej z 83 kg na 74 kg radzi sobie wyśmienicie. Wygrywa Mistrzostwa Europy z przewagą 20 kg nad drugim zawodnikiem uzyskując ostatecznie 257,5 kg i porawiajac rekord Europy seniorów, który należał także do tego zawodnika, o 2,5 kg. Daniel jeszcze w trzecim podejściu podchodził do 262,5 kg, ale próba nie była udana.

Jeden z faworytów do złota w kategorii wagowej 93 kg – Jan Wegiera tych mistrzostw, niestety, nie gozaliczy do udanych. Już w pierwszym podejściu zgłosił 300 kg i podejścia tego nie zaliczyl. W drugim podniósł ciężar na 305 kg, podejscia nie zaliczyl, podobnie bylo w trzecim i nie zostal sklasyfikowany. Bardzo dobry wynik w tej kategorii uzyskał zwycięzca, o połowę młodszy od naszego zawodnika, 25 letni Rosjanin Eduard Tebenkov uzyskując 313 kg co jest nowym – o 0,5 kg -rekordem swiata. Natomiast 21 letni Mariusz Hintzke w tej doborowej stawce zawodników zajął wysokie piąte miejsce zaliczając w drugim podejściu 280 kg i tym samym wyrównując swój rekord Polski juniorów do lat 23. Mariusz w trzecim podejściu próbował jeszcze zmagać się z ciężarem 287,5 kg, ale nie powiodlo mu sie. Szóste miejsce w kategorii wagowej 105 kg wywalczył Tomasz Obcowski zaliczając 295 kg. Trzecia próba do 305 kg była nieudana. Mocnym akcentem – od rekordu Polski 325 kg w pierwszym podejściu – rozpoczął start Robert Wargocki. W drugim i trzecim podejściu nasz zawodnik próbował sił z ciężarem 342,5 kg, ale w trzecim podejściu zabraklo docisku w ostatniej fazie wyciskania.
Start naszej reprezentacji na Mistrzostwach Europy należy uznać za udany.