Najlepsi szermierze na wózkach powalczą w Warszawie

Już 6 lipca startuje XXII edycja Pucharu Swiata w szermierce na wózkach “Szabla Kilinskiego” pod patronatem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Swój przyjazd do stolicy na czwarty w tym roku pucharowy turniej potwierdziło 219 zawodników z 32 krajów. Najliczniejszą ekipę stanowić będą gospodarze, którzy do pojedynków z absolutną czołówką tej dyscypliny przystąpią w 28-osobowym składzie, w tym wszystkich (18-tu) zawodników kadry narodowej.

Zawody te są turniejem kwalifikacyjnym do Igrzysk Paraolimpijskich w Paryzu 2024. Wszystkie pojedynki odbywać się będą w hotelu Airport Hotel Okecie, ul. Komitetu Obrony Robotników 24.

Program zawodów

6 lipca, czwartek
09:00 – rozpoczęcie zawodów
szpada mężczyzn kat. A, B, C
szabla kobiet kat. A, B
ok. 18:30 – walki finałowe

7 lipca, piatek
09:00 – rozpoczęcie zawodów
szabla meżczyzn kat. A, B
floret kobiet kat. A, B, C
ok. 18:30 – walki finałowe

8 lipca, sobota
08:00 – rozpoczęcie zawodów
floret mężczyzn kat. A, B, C
szpada kobiet kat. A, B
19:00 – GALA FINAŁOWA

9 lipca, niedziela
09:00 – rozpoczęcie zawodów
drużynowy floret mężczyzn
drużynowa szpada kobiet
drużynowa szabla mieszana
ok. 18:30 – walki finałowe

I Puchar Swiata w szermierce na wózkach “Szabla Kilińskiego” jest organizowany w Polsce od 2001 roku. Od samego poczatku Integracyjny Klub Sportowy AWF starał się, aby walki najlepszych na świecie szermierzy miały oprawę stosowną do rangi turnieju.
Poprzez profesjonalną organizację zawodów, promocję imprezy oraz atrakcyjną prezentację szermierczych pojedynków, Warszawa co roku chce okazać należyty szacunek oraz ogromny podziw dla kunsztu i wysiłku niepełnosprawnych mistrzów fechtunku. M.in. z tego właśnie powodu wszystkie szermiercze pojedynki odbywają się w salach reprezentacyjnych ekskluzywnych warszawskich hoteli, a walki finałowe każdego roku uświetnia uroczysta Gala, na zakończenie której wszystkim zwycięzcom konkurencji indywidualnych wręczane są wspaniałe trofea – lśniące Szable Kilińskiego.

Organizatorem Pucharu Świata jest Integracyjny Klub Sportowy AWF Warszawa. Klub ten powstał w 1991 roku z inicjatywy osób niepełnosprawnych, pracowników naukowych i studentów warszawskiej AWF. Od początku swojej działalności Klub promował idee wykorzystania sportu i rywalizacji sportowej jako doskonałego środka w rehabilitacji osób niepełnosprawnych, dążąc zarazem do osiągniecia mistrzostwa sportowego w zaadaptowanej przez siebie i stworzonej w Polsce od zera dyscyplinie sportu – szermierce na wózkach.
Profesjonalne metody szkolenia oraz lansowana w IKS-AWF integracyjna forma uczestnictwa w treningach i zawodach sportowych dały w niedługim czasie nadspodziewanie dobre rezultaty. Na koncie zawodników sekcji szermierczej Klubu IKS-AWF Warszawa są dziś dziesiątki medali Mistrzostw Polski, Europy i Świata oraz 34 medale Igrzysk Paraolimpijskich (Atlanta 1996, Sydney 2000, Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012, Rio de Janeiro 2016, Tokio 2021).
Należy dodać, iż obok szermierki, w Klubie działają także inne sekcje sportowe: tenisa stołowego, pływania, podnoszenia ciężarów oraz gimnastyki artystycznej dziewcząt. Zawodnicy tych sekcji również zdobywają medale na imprezach sportowych najwyższej światowej rangi.

Impreza jest dofinansowana ze środków m.st. Warszawy

Oficjalna strona turnieju: http://szablakilinskiego.pl/

pr/, fot. archiwum IKS AWF Warszawa

Data publikacji: 03.07.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również