Najlepsze plaże w Polsce. 4 nadmorskie kurorty w finale projektu „Plaże dla Wszystkich”

Fundacja „Machina Zmian” realizuje jedyny w Polsce Program Certyfikacji “Plaże dla Wszystkich”, sprawdzający polskie plaże pod względem ich funkcjonalności i dostępności, również dla osób z niepełnosprawnościami. Aktualnie Komisja Certyfikacyjna wyłoniła 4 gminy, które przeszły do drugiego etapu. To Gdańsk, Gdynia, Jastarnia i Sopot. O tym, które gminy w tym roku otrzymają certyfikat, dowiemy się już w drugiej połowie czerwca.

 

Program certyfikacji „Plaże dla Wszystkich” jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. To inicjatywa, która zmienia oblicze polskiego wybrzeża, pokazując, że dostępność jest potrzebna nam wszystkim, nie tylko osobom z niepełnosprawnościami, ale również seniorom, rodzinom z dziećmi, kobietom karmiącym i każdej osobie, która ceni sobie jakość, bezpieczeństwo i szeroki dostęp do kąpieli słonecznych. Niestety, w Polsce w tym temacie jest jeszcze sporo do zrobienia.

 

Kiedy plaża jest dostępna?

Plaże można nazwać dostępną, kiedy w sposób bezpieczny i samodzielny mogą z niej korzystać osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami: ruchu, słuchu, wzroku, z niepełnosprawnością intelektualną, ale również osoby starsze, osoby z małymi dziećmi czy o różnej wrażliwości sensorycznej. Jednym słowem wszyscy – bez wyjątków. A więc ważne są różnorodne udogodnienia dla każdej z grup odbiorców i odbiorczyń, takie jak odpowiednie wejście na plażę, oznakowanie, infrastruktura – przebieralnie o odpowiedniej szerokości, sanitariaty czy utwardzone i regularnie oczyszczane z piasku ciągi komunikacyjne.

 

Program certyfikacji

Gminy, które podjęły wyzwanie i zgłosiły się do programu mogły skorzystać ze specjalistycznej wiedzy ekspertek, szkoleń, konsultacji czy projektu architektonicznego dostępnej plaży w 3 różnych wariantach, dostosowanych indywidualnie do warunków finansowych i lokalizacyjnych gminy. Program był wdrażany partycypacyjnie, wspólnie z samorządami i mieszkańcami / mieszkankami, dzięki czemu uwzględniał głosy i potrzeby różnych osób. W efekcie plaże, które ostatecznie otrzymają certyfikat, będą inwestycjami nie tylko dostępnymi, ale również bezpiecznymi. W finale programu znalazły się plaże z Gdańska, Gdyni, Jastarni i Sopotu. 

 

440 km po zmianę…

Tłem dla powstania pomysłu certyfikacji polskich plaż była inicjatywa 440 km po zmianę, w ramach której inicjatorka akcji i prezeska Fundacji Machina Zmian Sylwia “Nikko” Biernacka pokonała 440 km wybrzeża, najpierw sama, a później również z Ambasadorkami Projektu Moniką Kuszyńską, Moniką Jankowską-Rangelov, Anną Rutz, Agnieszką Harasim i sympatyczkami oraz sympatykami projektu. 

– Zależy nam, aby plaże w Polsce były w pełni, a nie pozornie, dostępne. Naszym celem jest popularyzacja uniwersalnego projektowania przestrzeni nadmorskiej dostępnej i wygodnej dla wszystkich, bez względu na stopień sprawności, status społeczny, wiek, zdrowie czy wygląd – mówi Sylwia “Nikko” Biernacka, prezeska Fundacji Machina Zmian.

Ostateczna publikacja laureatów programu certyfikacji “Plaże dla Wszystkich” planowana jest 23 czerwca, a wręczenie certyfikatów podczas uroczystej gali 29 czerwca. Wybrane gminy zaprezentują wprowadzone rozwiązania, a ceremonię uświetni występ Moniki Kuszyńskiej – Ambasadorki Projektu. 

 

pr/, fot. archiwum Fundacji Machina Zmian

 

Data publikacji: 14.06.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również