Niewidomy maratończyk chce w trzy dni przebiec trasę Berlin-Poznań

Niewidomy maratończyk chce w trzy dni przebiec trasę Berlin-Poznań

Niewidomy maratończyk Marcin Grabiński w trzy dni chce pokonać liczącą ok. 280 km trasę z Berlina do Poznania. Wyczyn ma zwrócić uwagę na problemy osób niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo. Grabiński w trasę wyruszył 31 marca rano.

Biegacz chce zainteresować społeczeństwo problemami podopiecznych poznańskiego Stowarzyszenia na Tak, które zajmuje się osobami z niepełnosprawnościami intelektualnymi i ruchowymi. – Chcę przyciągnąć też uwagę potencjalnych sponsorów, żeby zobaczyli czym zajmuje się stowarzyszenie i jakie są potrzeby niepełnosprawnych – powiedział PAP Grabiński.

Stowarzyszeniu niezbędny jest sprzęt rehabilitacyjny i do terapii. – Mamy kilkanaście placówek i opiekujemy się kilkuset osobami. Staramy się rozwijać i nasze potrzeby cały czas wzrastają. Marcin sam się do nas zgłosił z pomysłem na taką akcję – powiedziała przedstawicielka tej organizacji Marta Jarantowska

Biegacz podkreśla, że pokonanie takiego dystansu to ogromny wydatek energetyczny dla organizmu, który może odmówić posłuszeństwa. – To dla mnie największe zagrożenie, ale wierze, że się uda. Biegam maratony, a najdłuższy dystans jaki przebiegłem podczas treningu to 60 km – wyjaśnił Grabiński.

Na trasie niewidomemu maratończykowi towarzyszyć będzie dwóch przewodników. Organizatorzy liczą, że w trakcie biegu do Grabińskiego będą się dołączały kolejne osoby, które przebiegną choć część dystansu albo końcowy etap od granic Poznania nad jezioro Maltańskie.
Chętni mogą obserwować trasę poprzez aplikację Endomondo i stronę https://www.endomondo.com/challenges/21026686. Według założeń, biegacz na rogatkach Poznania powinien pojawić się w czwartek, 2 kwietnia ok. godz. 16.
Bieg podzielono na trzy etapy. Dwa o długości 107 km i końcowy z Kwilcza (wielkopolskie) do Poznania o długości 67 km.

Maratończyk chce też wypromować charytatywny IV „Bieg na Tak”, w którym wspólnie rywalizują osoby z niepełnosprawnościami i pełnosprawni. Organizowane w maju w Poznaniu wydarzenie jest wzorowane na biegu „Run of Spirit”, który przygotowuje berlińska fundacja Evangelischen Johannesstift. Grabiński w trasę do Poznania wyruszył z terenu fundacji, a bieg zakończy nad jeziorem Maltańskim.

Grabiński w 2013 roku podczas 11. Maratonu Poznańskiego z czasem 3:04.20 został mistrzem Polski osób słabowidzących i niewidzących.

Stowarzyszenie na Tak od 26 lat zajmuje się opieką nad ponad 650 osobami niepełnosprawnymi i ich rodzinami. Prowadzi 11 ośrodków, w tym przedszkole specjalne „Orzeszek” oraz szkołę specjalną „Zakątek”. (PAP)

pil/ pz/

Data publikacji: 31.03.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również