Niezapomniane chwile seniorów podróżników

Klub Seniora Podróżnika z siedzibą w Strzyżowicach (województwo śląskie) zorganizował w tym sezonie szereg wyjazdów i atrakcji. Po prawie dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią wszystkie wycieczki i imprezy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

W Dzień Kobiet seniorzy zwiedzali Kopalnię Soli w Wieliczce, a później świętowali w Rosiejowie w restauracji Nad Stawem i uczestniczyli w hucznej zabawie tanecznej przy wytwornej kolacji. Rozpoczęcie sezonu letniego uczcili biesiadą w gawrze w Sarnowie. Przy skocznej muzyce i pysznych potrawach z grilla, bawili się do późnych godzin wieczornych. W czerwcu członkowie klubu uczestniczyli we mszy św. na Jasnej Górze w Częstochowie z okazji Światowego Zjazdu Kresowian.

Dzięki finansowemu wsparciu Gminy Psary zorganizowali wycieczkę na Słowację i do Bukowiny Tatrzańskiej. Jedną z głównych atrakcji była przepiękna jaskinia lodowa w Słowackim Raju.

Jest to prawdziwa perła pośród lodowych jaskiń w Słowacji. Uczestnicy wycieczek mogli również podziwiać piękno wysokich Tatr i malownicze widoki nad Szczyrbskim Jeziorem położonym na wysokości 1346 m n.p.m. Pobyt w termach w Bukowinie Tatrzańskiej był natomiast czasem wytchnienia, relaksu i prawdziwego odpoczynku, którego zwieńczeniem była góralska biesiada.

Kolejną wycieczką był trzydniowy wyjazd do Zgorzelca, Drezna i Szwajcarii Saksońskiej. Po stronie polskiej w pierwszym dniu seniorzy zwiedzili Zamek Legend Śląskich, Zamek Czocha oraz Muzeum Sakralne mieszczące się w Arce Noego, która została wykonana przez miejscowego artystę rzeźbiarza.

Był także wyjazd do Parku Narodowego Szwajcarii Saksońskiej, gdzie uczestnicy podziwiali słynny XIX-wieczny skalny most Bastei – niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju, wokół którego rozciągają się ogromne pionowe skały. Zwiedzili też twierdzę górską Königstein, która należy do najbardziej imponujących fortec w Europie, wzniesiona na potężnej platformie skalnej zachwyca swą potęgą, nigdy przez nikogo nie zdobyta.

Ponadto Zamek Stolpen, w którym więziona była przez 49 lat hrabina Cosel, metresa króla Augusta II Mocnego oraz podziwiali liczne punkty widokowe. Drezno przywitało wycieczkowiczów słoneczną pogodą. Tam zwiedzali m. in. barokowy pałac Zwinger i zamek, w którym mogli zobaczyć: zbrojownię, komnaty królewskie i tureckie oraz dawny skarbiec władców Saksonii, a obecnie największą w Europie kolekcję klejnotów, w której przechowywany jest m. in. 40-karatowy największy na świecie „Zielony Brylant” w oprawie białych diamentów.

Klub Seniora Podróżnika założyła w 2016 roku Małgorzata Ilona Pasek. Najpierw działał przy Ośrodku Kultury w Sarnowie jako grupa nieformalna, a następnie przy Centrum Usług Społecznych w Strzyżowicach jako stowarzyszenie, które zrzesza ponad 120 osób. Działalność klubu ukierunkowana jest głównie na organizację spotkań z ciekawymi ludźmi, w tym podróżnikami lub autorami książek o tematyce podróżniczej, wydarzeń o charakterze turystycznym, edukacyjnym i historycznym oraz wyjazdów do instytucji kultury.

Zobacz galerię…

Ewa Maj, fot. archiwum Klubu Seniora Podróżnika w Strzyżowicach

Data publikacji: 10.12.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również