On to widzi inaczej…

Paweł Urbański w sierpniu 2010 r. wyruszył na kolejną wyprawę w ramach jego autorskiego projektu „Korona Ziemi. Ja to widzę inaczej" - tym razem na Mont Blanc.

W ramach projektu jako pierwszy niewidomy Europejczyk zmierzył się w lutym 2007 r. z Aconcaquą, 12 lutego 2008 r. wszedł na Kilimandżaro. W styczniu 2009 roku zdobył Górę Kościuszki w Australii. Na przełomie kwietnia i maja przeszedł 50 km przez lodowiec na Spitsbergenie, a w czerwcu 2009 roku był blisko zdobycia szczytu Elbrus.

Do tej pory Koronę Ziemi zdobyło nieco ponad 200 podróżników, w tym tylko jedna osoba niewidoma. Paweł Urbański jako pierwszy niewidzący Europejczyk ma szansę dołączyć do tego grona.

Paweł Urbański jest stypendystą Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata im. Pawła Czartoryskiego (UWC Nordic). Wzrok utracił już w dzieciństwie. Ukończył „normalną” szkołę podstawową, szkołę średnią rozpoczął w Laskach a ukończył w Norwegii, dzięki stypendium UWC Nordic. Jako jedyny dotychczas niewidomy Polak zdał maturę IB. Właśnie w Norwegii intensywnie zajął się wspinaczką i narciarstwem. Jeszcze przed powrotem do kraju uwierzył, że ograniczenie w postaci niewidzenia nie jest w stanie wpłynąć na realizację ekstremalnych pasji i zainteresowań. Dzięki rozwiązaniom jakie daje niewidomym współczesna technika ukończył ekonomię na Uniwersytecie Gdańskim oraz wiele kursów specjalistycznych. Obecnie odnosi sukcesy zawodowe branży IT i planowaniu architektury biznesu dla czołowych firm w Polsce.

Oprac. piotrr na podst. www.uwc.org.pl

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również