Parabadminton: kolejne złote medale z Peru

Po raz kolejny parabadmintonista Bartłomiej Mróz z Kędzierzyna-Koźla wraca z międzynarodowych zawodów z sukcesami. Tym razem, po raz pierwszy brał udział w turnieju w Ameryce Południowej: 1st Peru Para-Badminton Internacional w Limie.

Na starcie stanęło 44 zawodników z 12 krajów. Polski zawodnik występował w grze pojedynczej oraz w deblu, w którym tym razem partnerem był Kubańczyk Manuel Alejandro Del Rosario Pargas. Aby zdobyć medal złoty w debla Bartłomiej i Manuel musieli wygrać trzy pojedynki. Dwa z nich były bardzo zacięte. Kubańczyk okazał się lepszym singlistą, niż deblistą więc Bartek wziął na siebie większy ciężar gry. Mimo świetnej gry Polaka, w meczu z Brazylijczykami, to rywale wygrali pierwszego seta. Kilka uwag trenerów, polskiego Tomasza Zioło i kubańskiego Noemi Serviat Hung, pomogło w odwróceniu przebiegu meczu i kolejne dwa sety wygrał Manuel z Bartkiem.

Mecz o złoto, w którym rywalami polsko-kubańskiej pary byli Eduardo Oliveira z Brazylii i Brian Lesley Irmo Kliwon z Surinamu przebiegał w równie dużym napięciu jak poprzedni. I znów rywale byli lepsi w pierwszym secie. Po zmianie ustawienia, Manuel grając przy siatce był bardziej pożyteczny, a Bartek mógł z tyłu kortu skutecznie kontrolować przebieg meczu iatakować. Był to klucz do zwycięstwa. Wygrali mecz wygrali: 17-21 21-18 21-14.

W singla jedyną niewiadomą był aktualny mistrz Ameryki Brian Lesley Irmo Kliwon z Surinamu. Mieliśmy informacje, które kazały nam z większą uwagą podejść do meczu z nim. Liczyliśmy, że Bartek spotka się z Kliwonem w finale, ale ten niespodziewanie został pokonany przez Kubańczyka – partnera deblowego Bartka. Brian Lesley Irmo Kliwon nie był jednak wymagającym przeciwnikiem. Bartek pokonał go w półfinale 21:10, 21:9.

W finale singla Mróz zagrał przeciwko Brazylijczykowi Geraldo Da Silva. Nie dał za wiele pograć przeciwnikowi, wygrywając 21:10, 21:3. W ogóle żaden z singlowych rywali Bartka Mroza w całym turnieju nie zdobył więcej niż 10 punktów w secie. Na osłodę porażek dla przeciwników nasz zawodnik miał gadżety przygotowane przez głównych sponsorów Bartka: Grupę Azoty oraz Atlas S.A., a także Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle.

Do bardzo bogatej kolekcji trofeów parabadmintonowych, Bartek Mróz dorzucił kolejne, dwa złote medale z Peru.