Paraolimpijczycy ponownie na Memoriale Kamili Skolimowskiej

W niedzielę, 6 września w na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbył się Memoriał Kamili Skolimowskiej. W turnieju obok największych polskich i zagranicznych gwiazd lekkoatletyki wzięli też udział sportowcy niepełnosprawni.

Organizowany w tym roku po raz 11. LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej zaliczany jest do prestiżowego cyklu World Athletics Continental Tour Gold. Wzięło w nim udział blisko 50 medalistów największych imprez lekkoatletycznych na świecie, m.in. legenda francuskiej tyczki Renaud Lavillenie i jedna z najlepszych europejskich biegaczek na średnich i długich dystansach – Brytyjka Laura Muir.

Tradycyjnie mityng na Stadionie Śląskim miał charakter integracyjny. Nie zabrakło biegów dzieci, kibice mogli także oklaskiwać sportowców poruszających się na wózkach. W zawodach uczestniczyli również młodzi sportowcy Olimpiad Specjalnych.

Podczas tegorocznej edycji Memoriału Kamili Skolimowskiej mogliśmy zobaczyć m.in.: Michała Derusa, Alicję Jeromin, Janusza Rokickiego, Karolinę Kucharczyk, Krzysztofa Ciukszę i Michała Kotkowskiego. A więc medalistów igrzysk paraolimpijskich, czy też mistrzostw świata i Europy.

Najlepszy start z paraolimpijczyków zanotowała Renata Śliwińska, która po raz kolejny ustanowiła rekord świata w pchnięciu kulą (kat. F40). W najlepszej próbie kula poszybowała na odległość 9,35 m. Reprezentantka Startu Gorzów Wielkopolski, podopieczna trenera Zbigniewa Lewkowicza już w sierpniu błysnęła formą, na mistrzostwach Polski w Krakowie i podczas Grand Prix Polski w Sieradzu.

– Jesteśmy dumni, że możemy współtworzyć to wydarzenie, które przynosi sportowcom, zwłaszcza tym niepełnosprawnym, satysfakcję z możliwości stanięcia w szranki z gwiazdami światowej lekkoatletyki i poczucie spełnienia. Memoriał Kamili Skolimowskiej to turniej, który integruje, wspiera ducha zdrowej rywalizacji i wzmacnia więzi sportowej rodziny – podkreśla Tomasz Maruszewski, zastępca prezesa zarządu PFRON.

Ten międzynarodowy mityng lekkoatletyczny organizuje Fundacja Kamili Skolimowskiej. Turniej został zapoczątkowany w 2009 roku na terenie warszawskiej Skry, gdzie zorganizowano „Mityng ku czci Kamili”. Jego głównym przesłaniem było oddanie hołdu przedwcześnie zmarłej mistrzyni olimpijskiej w rzucie młotem z Sydney.

W 2014 roku Memoriał Kamili Skolimowskiej po raz pierwszy zagościł na PGE Narodowym w Warszawie, a największą gwiazdą zawodów był legendarny Usain Bolt, który ustanowił wówczas najlepszy na świecie rezultat na 100 m pod dachem (9,98 s.).

Dopiero zmodernizowanie Stadionu Śląskiego, doskonale wyposażonego i przystosowanego do rozgrywania zawodów lekkoatletycznych najwyższej rangi, pozwoliło na przeniesienie Memoriału Kamili Skolimowskiej do legendarnego chorzowskiego „Kotła Czarownic”.

Zobacz galerię…

Info: PFRON, PZSN Start, oprac. sza/, fot. Adrian Stykowski / PZSN Start

Data publikacji: 08.09.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również