Piłkarska przygoda w Gruzji. Junior Camp 2022 za nami!

Młodzi piłkarze i piłkarki z niepełnosprawnościami z całej Polski wzięli udział w międzynarodowym ampfutbolowym obozie zorganizowanym w Gruzji przy wsparciu UEFA i Gruzińskiego Związku Piłki Nożnej. Polscy juniorzy spotkali się na boisku z rówieśnikami z innych europejskich krajów, a nawet z Kostaryki, z którymi w przyszłości będą mogli rywalizować w ampfutbolowych Mistrzostwach Świata, czy rozgrywkach Ligi Mistrzów. Zawodnicy, podobnie jak ich rodzice i trenerzy zgodnie podkreślają, że udział w campie był spełnieniem piłkarskich marzeń, a rodzinna atmosfera panująca w Tbilisi przerosła ich oczekiwania.

EAFF Junior Camp to coroczny obóz organizowany przez Europejską Federację Ampfutbolu dla dzieci z Europy, a ostatnio też innych kontynentów, które uprawiają ampfutbol i chcą rozwijać swoje piłkarskie umiejętności. Tegoroczna edycja była długo wyczekiwana, ponieważ po campach w Dublinie, Warszawie, Rzymie i niemieckim Walldorf nastąpiła dwuletnia przerwa spowodowana pandemią, podczas której młodzi zawodnicy mogli jedynie trenować w swoich krajach (często tylko w domach) i czekać na powrót do normalności. Kiedy okazało się, że Junior Camp znowu się odbędzie, dzieci zwłaszcza te, które uczestniczyły już we wcześniejszych edycjach, nie kryły swojej ekscytacji.

– Dla mnie to już czwarta edycja Junior Camp, który zawsze był dla nas najważniejszym punktem w ampfutbolowym roku. –  powiedziała jeszcze przed wyjazdem młoda bramkarka, Alicja. –  Nie mogłam się doczekać aż znowu będę mogła wziąć udział w tym wydarzeniu i jest naprawdę super! – dodała będąc już w Gruzji.

W tegorocznym obozie Polskę reprezentowało 14 zawodników i zawodniczek w wieku od 5 do 14 lat. Zawodnicy, którzy ze względu na wiek zostali podzieleni na cztery grupy treningowe, byli zachwyceni możliwością wspólnego wyjazdu oraz poznania i trenowania z kolegami z zagranicy.

– To super, że możemy trenować z trenerami i grać z zawodnikami z innych krajów! – cieszył się Michał, dla którego to był pierwszy Junior Camp w życiu.

Wielu z uczestników, mimo młodego wieku, marzy również o tym, żeby w przyszłości zagrać w seniorskiej ampfutbolowej reprezentacji, a uczestnictwo w Junior Campie uważają za doskonałe przygotowanie do dorosłego międzynarodowego ampfutbolu.

– To świetnie, że tutaj jesteśmy i że możemy spotkać się na boisku z zawodnikami, z którymi w przyszłości być może zagramy w barwach reprezentacji! – komentował 10-letni Kacper.

To, że taka droga jest możliwa pokazuje przykład czterech młodych zawodników z Polski, którzy w 2016 roku polecieli na pierwszy camp do Irlandii. Dzisiaj Krystian Kapłon, Kuba Kożuch i Igor Woźniak to już doświadczeni reprezentanci Polski, którzy rok temu zdobyli medal Mistrzostw Europy (Kożuch strzelił decydującą bramkę w meczu z Rosją, w którym Woźniak popisał się kilkoma fantastycznymi interwencjami w bramce), a najmłodszy z tej grupy Jacek Konieczny, który na obozie w Irlandii miał zaledwie 11 lat, dzisiaj z sukcesami występuje w ampfutbolowej Warcie Poznań i również ma za sobą debiut i pierwsze gole w kadrze Polski. Zawodnicy ci w międzynarodowych turniejach spotykają się często na boisku z piłkarzami z innych krajów, z którymi pierwszy raz poznali się właśnie na tych obozach.

Junior Camp to jednak nie tylko ciężkie treningi i dążenie do najwyższego poziomu sportowego. Oprócz pracy na boisku w Gruzji znalazł się czas również na zwiedzanie i podziwianie uroków Tbilisi, zabawę, wizyty na basenie, a nawet testowanie gruzińskich lodów. Rodzice, którzy przyjechali na obóz z dziećmi podkreślali świetną organizację całego wydarzenia, rodzinną atmosferę, oraz cieszyli się, że ich dzieci mogły zawiązywać międzynarodowe piłkarskie znajomości.

– Widać super atmosferę. Wszystkie dzieciaki tutaj pomagają sobie zarówno na boisko, jak i poza nim. To jest coś wyjątkowego. – komentowała mama Bartka, który mimo młodego wieku, od kilku lat gra w ampfutbol.

To właśnie dzięki Junior Campom ampfutbol rozwija się w Europie bardzo dynamicznie również w wydaniu dziecięcym i młodzieżowym. Przed uruchomieniem tego projektu przez europejską federację w tę odmianę piłki nożnej przez wiele lat grali praktycznie tylko dorośli.

Pierwszy EAFF Junior Camp, na którym właśnie w 2016 roku pojawili się pojedynczy zawodnicy z kilku krajów, pokazał jak wielkie możliwości i jak świetna energia drzemie w tej odmianie piłki dla osób z jedną ręką, lub jedną nogą. Efektem tego spotkania było powstanie programów juniorskich w kilku, a potem w kilkunastu europejskich krajach, w tym w Polsce. Kolejne obozy, na które zaczęły zgłaszać się dzieci z innych kontynentów i które wzbudziły duże zainteresowanie w federacjach wielu krajów, spowodowały że idea juniorskiego ampfutbolu rozniosła się jeszcze szerzej. Teraz światowa federacja tej dyscypliny myśli nawet o organizowaniu podobnych campów na wszystkich kontynentach.

Warto wspomnieć również o niesamowitej popularności, jaką w mediach i social mediach cieszą się materiały z juniorskich obozów, co jeszcze bardziej pomaga w promocji ampfutbolowej idei i dotarciu z nią do nowych kibiców, ale też zawodników, a nawet krajów. Wspieraniem campów co roku chętnie chwali się w swoich kanałach komunikacyjnych UEFA, co już zaowocowało wprowadzeniem dyscypliny do kilku europejskich krajów, a facebookowe posty o tegorocznym obozie uzyskują milionowe zasięgi, oraz dziesiątki, a nawet setki tysięcy polubień,  co z kolei przekłada się na wiele wiadomości do federacji od osób po amputacjach i z wadami kończyn z różnych krajów, które chcą rozpocząć grę w ampfutbol.

Nasz kraj jest obecnie jednym ze światowych liderów dziecięcego ampfutbolu. Junior Amp Futbol, bo tak nazywa się ogólnopolski program szkoleniowy dla ampfutbolowych dzieci z całej Polski opiera się na organizowanych raz na miesiąc weekendowych zgrupowaniach, na które młodzi zawodnicy przyjeżdżają razem z opiekunami. Treningi prowadzą między innymi trener seniorskiej reprezentacji Polski Marek Dragosz wspierany przez kapitana kadry Przemka Świercza, co ma dla młodych zawodników, a nawet ich rodziców dodatkowe znaczenie.

Punktem głównym każdego roku treningowego jest oczywiście udział w międzynarodowym obozie. Z Junior Amp Futbol została obecnie wydzielona również kadra U-19, która rozpoczęła treningi i szykuje się do pierwszych starć międzynarodowych. Amp Futbol Polska cały czas zaprasza do dołączania nowych zawodników, a udział we wszystkich zgrupowaniach, a nawet w międzynarodowych obozach jest całkowicie bezpłatny.

Junior Amp Futbol – ogólnopolski program szkolenia ampfutbolowych juniorów!

Sponsor Główny: Energa Grupa ORLEN Sponsor: PZU Oficjalny Partner: KGHM

POLSKA MIEDŹ S. A. Dofinansowanie ze środków: PFRON

Zobacz galerię…

pr/, fot. Paula Duda

WIDEO Z GRUZJI:

https://www.facebook.com/AmpFutbolPolska/videos/289698743354266/

POSTY Z EAFF: https://www.facebook.com/EuroAMP/photos/pcb.5095524013880286/5095517537214267/

https://www.facebook.com/EuroAMP/photos/pcb.5078581262241228/5078511285581559/

https://www.facebook.com/EuroAMP/videos/744542270097568/

Data publikacji: 26.07.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również