PKP PLK: Ponad 120 stacji z informacją w alfabecie Braille’a

PKP PLK: Ponad 120 stacji z informacją w alfabecie Braille'a

Ponad 120 stacji i przystanków zostało wyposażonych w informacje pisane alfabetem Braille'a. Tylko w tym roku umieszczono informacje w 29 obiektach - podała w środę w komunikacie spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.

Jak czytamy w komunikacie, „w tym roku dla podróżnych korzystających z alfabetu Braille’a przygotowano 29 stacji i przystanków, m.in.: Gorzów Wielkopolski Wschodni, Kołobrzeg, Grybów, Nieszawa Waganiec, Włoszczowa Północ, Bielsko Biała Mikuszowice i Dąbrowa Górnicza Ząbkowice. Informacje umieszczane są najczęściej na poręczach, ścianach i panelach znajdujących się przy windach”.

„Tablice z alfabetem Braille’a dostępne są już w ponad 120 lokalizacjach, m.in.: Częstochowa, Bydgoszcz Wschód, Toruń Główna, Łódź Widzew, Kraków Główny, Gdynia Główna, Gdańsk Wrzeszcz, Zielonka i Wołomin. Bezpieczne wsiadanie do pociągu osobom niewidomym lub słabowidzącym zapewniają dodatkowo metalowe prowadnice lub dotykowe pasy bezpieczeństwa” – poinformowała PKP PLK.

Spółka PKP PLK poinformowała również, że „w ramach prowadzonych inwestycji kolejowych, konsekwentnie dostosowują stacje pasażerskie do potrzeb osób z niepełnosprawnością i o ograniczonej możliwości poruszania się. PLK montują na peronach antypoślizgowe płyty, pochylnie, windy i schody ruchome”.

„Obecnie na stacjach zainstalowanych jest 547 urządzeń, w tym: 340 wind, 161 platform przyschodowych, 38 schodów ruchomych i 8 chodników ruchomych, które zapewniają łatwiejszy dostęp do kolejowej infrastruktury pasażerskiej. Celem inwestycji zaplanowanych przez PLK na kolejne lata jest zmodernizowanie i przystosowanie wszystkich stacji do obsługi osób z niepełnosprawnością oraz o ograniczonej możliwości poruszania się. Dzięki inwestycjom prowadzonym przez PKP PLK korzystanie z transportu kolejowego staje się dostępne dla wszystkich pasażerów” – dodano w komunikacie. (PAP)

Longina Grzegórska-Szpyt, fot.plk-sa.pl
Data publikacji: 12.12.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również