Początek sezonu parabadmintonistów na Majorce

Polscy parabadmintoniści rozpoczęli kolejny sezon. Pierwszym turniejem , w którym uczestniczyli był VI Spanish Para-Badminton International, który odbył się w Alcudii na Majorce w dniach 7-12 marca.

W zawodach brało udział ponad 160 zawodników z 26 krajów. Wśród nich było sześciu naszych reprezentantów, w tym debiutantka 14-letnia Daria Bujnicka z Pabianic – zawodniczka klasy SS6 (niskiego wzrostu), Przywieźli oni z Hiszpanii siedem medali.

W klasie SL4 Denis Grzesiuk (MMKS Kędzierzyn-Koźle) zajął w singla 19 miejsce, w debla 13 miejsce, poprawiając bilans punktowy z jednym z zawodników z czołówki światowej.

Podobne miejsca zajął w klasie WH1 (wózkarz) Jakub Sikorski 9 (MMKS Kędzierzyn-Koźle). Jakub grał jeszcze miksta z Brigitte Seyer z Austrii. Ta gra wypadła najlepiej. Para polsko-austriacka dotarła do ćwierćfinału i zajęła ostatecznie 5 miejsce, potwierdzając przynależność do topowych zawodników.

Jako jedyny z trójki kędzierzyńskich zawodników, z medalami wrócił Bartłomiej Mróz, który przyzwyczaił nas do wysokich wyników. Tym razem Bartek zdobył dwa srebrne medale w singla i debla, uzyskując tytuł podwójnego wicemistrza Hiszpanii. Na drodze do złota stanął odwieczny rywal z Malezji obecny nr 1 na świecie w klasie SU5 Liek Hou Cheah.

Maria Bartusz (LUKS Victoria Domecko), w klasie SS6 zdobyła podobnie jak B. Mróz dwa medale. Srebrny wywalczyła w deblu z Emmą Farncham z Irlandii, a brązowy w miksta, gdzie jej partnerem był Anglik Isaac Dalglish.

Również z dwoma medalami do domu wróciła debiutantka Daria Bujnicka. Brąz w miksta zdobyła z Krystenem Coombsem z Anglii, a drugi brąz w debla ze Szkotką Deidre Nagle. Obie Polki w singa uplasowały się na 5 pozycji.

Ostatnią polską medalistką turnieju w Hiszpanii jest Katarzyna Ziębik (UKSB Milenium Warszawa), która w klasie SL3 zdobyła srebro. W deblu z Holenderką Megan Hollander, jak i w mikście z Ilkerem Tuzcu z Turcji, zajęła 5 miejsca.

Zawodnikami opiekowali się trenerzy: Tomasz Zioło i Dorota Gawrońska-Popa oraz fizjoterapeuta Łukasz Baran.

Kolejny start, w którym spośród reprezentantów Polski udział weźmie tylko Bartek Mróz, będzie miał miejsce pod koniec kwietnia w Kampali w Ugandzie. To będzie pierwszy w historii turniej parabadmintona w Afryce.