Polacy ponownie zdominowali (dwa złota) ME EUROSAF parażeglarzy!

Mistrzostwa Europy EUROSAF żeglarzy z niepełnosprawnościami zostały rozegrane w ramach regat Comunitat Valenciana Olympic Week w terminie 6-9 lutego, w miejscowości Javea w Hiszpanii. W klasie Hansa 303 Single (jednoosobowej) Piotr Cichocki oraz Olga_Górnaś-Grudzień  byli poza konkurencją i zdobyli złote medale.

– Są to pierwsze zawody w roku 2020 i od razu zaczynamy walkę o medale – zapowiedział pierwszego dnia regat Grzegorz Prokopowicz, trener kadry parażeglarskiej. – Nie jesteśmy szczęśliwi z daty rozgrywania ME, ale jesteśmy gotowi, żeby walczyć o najwyższe cele. O poziom sportowy regat nie możemy się martwić. Przyjechali wszyscy pretendenci do medali oraz część zawodników z Hiszpanii, którzy na co dzień ścigają się w klasie 2,4 mR – zapewnił.

Od  samego początku nasi reprezentanci zdominowali Mistrzostwa. Nie było to niespodzianką, gdyż od kilku lat regularnie zdobywają medale w najważniejszych światowych imprezach w tej klasie. Kobiety i mężczyźni startowali razem.

Piotr Cichocki wygrał aż dziesięć z jedenastu wyścigów. Jedynie w siódmej serii zajął drugie miejsce, udało się go wyprzedzić Portugalczykowi Joao Pinto. On też wywalczył w tych zawodach srebrny medal.

Jak zwykle doskonale żeglowała również Olga Górnaś-Grudzień, która pokonała wielu mężczyzn, a w kategorii kobiet była zdecydowanie najlepsza.

Nasz trzeci reprezentant Waldemar Woźniak nie może zaliczyć tych regat do udanych – zajął jedenaste miejsce.

Na drugim miejscu wśród pań uplasowała się Hiszpanka Violera Del Reino (100 pkt.), uzyskując 10. wynik w klasyfikacji generalnej, a na trzecim – jej rodaczka Jana Mestre (125 pkt.), trzynasta w klasyfikacji open.

Należy podkreślić fakt, że mistrzostwa zostały rozegrane w środku zimy. Nasi zawodnicy nie mieli możliwości wcześniejszych treningów, jak ich konkurenci z południa Europy. Sami zawieźli samochodem jachty z Polski i wystartowali „z marszu”. Polscy parażeglarze pod dowództwem trenera Grzegorza Prokopowicza kolejny raz udowodnili, że stanowią ścisłą czołówkę światową.