Polscy parapływacy wracają z Madery z 11. medalami ME

Oliwia Jabłońska

11 medali – siedem srebrnych i cztery brązowe – zdobyli biało-czerwoni podczas zakończonych 22 maja w Funchal Mistrzostw Europy w parapływaniu. Do udanych zawody w Portugalii mogą zaliczyć przede wszystkim nasi kandydaci do sukcesu w Tokio: Oliwia Jabłońska, Jacek Czech i Wojciech Makowski. Brązowy krążek wywalczył również 19-letni Alan Ogorzałek.

Choć z Portugalii wraca z 3 srebrnymi i 1 brązowym medalem to Oliwia Jabłońska (WZSN „Start” Wrocław), aktualna mistrzyni świata na 400 m stylem dowolnym (kat. S10), może mówić o pewnym niedosycie. Do Funchal przyjeżdżała z zamiarem obrony zdobytego w 2018 roku w Dublinie złotego medalu ME na tym właśnie dystansie. Po znakomitym i emocjonującym do ostatnich metrów finale reprezentantka Startu Wrocław przegrała jednak z Węgierką, Blanką Pap o zaledwie 0,26 sekundy – do zwycięstwa nie wystarczył nawet drugi czas w historii startów naszej zawodniczki (4:31,79)!

Alan Ogorzałek

„Z Madery wracam z czterema medalami i wieloma wnioskami! To był świetny test przed najważniejszym wydarzeniem, ale przede wszystkim radość z powrotu do regularnych startów!” skonstatowała na swoim fanpage’u Jabłońska, która do Polski przywiezie również srebrne medale na 200 m stylem zmiennym oraz 100 m stylem motylkowym, dokładając do tego brąz na 100 m stylem dowolnym.

Thriller z „happy endem”

Historia startu Wojciecha Makowskiego (AZS AWF Wrocław) na tegorocznych mistrzostwach mogłaby być scenariuszem na doskonały, trzymający w napięciu film. Fałszywie dodatni test na koronawirusa, powtarzanie testu i uzyskanie wyniku ujemnego, zwolnienie z kwarantanny i dolot do Portugalii w ostatniej chwili – takie przygody niejednego wytrąciłyby z koncentracji przed jedną z najważniejszych imprez sezonu. Niemal wprost z samolotu Makowski trafił na wyścigi eliminacyjne i finałowe na 50 m stylem dowolnym (S11), z których wyszedł więcej niż obronną ręką – na tym dystansie nasz zawodnik zdobył srebrny medal z wynikiem 27,38 sek!

Wojciech Makowski

W stylu dowolnym zdobył także brązowy medal na 100 m, dokładając do tego jeszcze srebrny medal na 100 m stylem grzbietowym. Widać, że tytuł jednej z jego piosenek (Makowski poza sportem oddany jest również hip-hopowej pasji) „Bo mi się chce” nie jest jedynie pustym frazesem – doskonale opisuje on jego determinację na tych mistrzostwach!

Rekord poprawiony o 19 sekund!

Medalową kolekcję znacznie powiększył również Jacek Czech – reprezentant warszawskiego klubu pływackiego UKS G-8 Bielany zdobył srebrne medala na 50 oraz 100 m stylem grzbietowym (S2). Prawdziwą sensacją był jego start na 200 m stylem dowolnym – Polak niespodziewanie wywalczył brąz w tej kategorii, poprawiając swój rekord życiowy aż o 19 sekund (4:47.46)!

Jacek Czech

Jacek Czech

Wśród medalistów tegorocznych ME znalazł się również Alan Ogorzałek (WZSN „Start” Wrocław), który w silnie obsadzonym finale kategorii S10 na 400 m stylem dowolnym zajął 3. miejsce z czasem 4:15,11. 17-latek w tym roku najprawdopodobniej zadebiutuje podczas igrzysk paraolimpijskich, a już na swoim koncie ma medale zawodów rangi Pucharu Świata i Mistrzostw Europy – trzymamy kciuki za dalszy rozwój kariery sportowej zawodnika Startu Wrocław!