Polscy żeglarze z niepełnosprawnością kolejny raz zdominowali Mistrzostwa Europy

EUROSAF Para Inclusion Sailing Europeans 2019 zostały rozegrane w dniach od 28 maja do 2 czerwca na jeziorze Traunsee w Austrii. Reprezentacja Polski liczyła 3 osoby. Wszyscy stanęli na podium. Piotr Cichocki oraz Olga Górnaś-Grudzień zdobyli złote medale, a Waldemar Woźniak brązowy.

Zawodnicy z rywalizowali w jednoosobowej klasie HANSA 303. Trenerem kadry był Grzegorz Prokopowicz. Regaty były rozgrywane w formule otwartej – startowali razem mężczyźni i kobiety oraz żeglarze spoza Europy. Rozegrano 10 wyścigów.

Od samego początku nasi reprezentanci zdominowali regaty. Ubiegłoroczny złoty medalista Piotr Cichocki nie dał żadnych szans rywalom. Tylko w pierwszym wyścigu dał się wyprzedzić i zajął drugie miejsce, ale wszystkie następne zdecydowanie wygrał. Srebrny medal zdobył Francuz Edouard Champaut ze stratą 26. punktów. Dobrze żeglował Waldemar Woźniak i – podobnie jak w ubiegłym roku – zdobył brązowy medal.

Tak samo jak w ubiegłym roku wspaniale żeglowała Olga Górnaś-Grudzień. Tym razem nie zdyskwalifikowano jej z powodu problematycznych niedokładności w sprzęcie i w sposób nie budzący wątpliwości zdobyła złoty medal w kategorii kobiet. Wyprzedziła Austriaczkę Marinę Perterer o 7 punktów i Hiszpankę Violetę del Reino aż o 23 punkty. Należy podkreślić fakt, że w łącznej klasyfikacji zajęła doskonałe ósme miejsce wyprzedzając wielu mężczyzn.

Nasi zawodnicy, którzy często są instruktorami na kursach żeglarskich dla osób z niepełnosprawnością, kolejny raz udowodnili, że stanowią ścisłą czołówkę światową.