Powrót na medal. Młodzi pływacy ponownie w Krakowie

28-30 maja odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Pływaniu Niepełnosprawnych. Po rocznej przerwie impreza powróciła do Krakowa. Na obiekcie AWF swoje umiejętności zaprezentowało 107 zawodników z 20 klubów. Uczestników oklaskiwali goście ze świata sportu, uczelni i władz miasta.

Organizatorem zawodów był PZSN Start. Związek, podobnie jak w latach 2018-2019, powierzył współorganizację i realizację zadania Integracyjnemu Klubowi Sportowemu Druga Strona Sportu Kraków. Natomiast w poprzednim sezonie młodzi pływacy rywalizowali o medale w Lublinie.

Od wielu uczestników usłyszeliśmy, że tegoroczne mistrzostwa były najlepsze w historii. To naprawdę wysoka ocena. W porównaniu z poprzednimi latami musieliśmy przeprowadzić zawody w reżimie sanitarnym, co stanowiło wyzwanie dla organizatorów. Wszystkim zapewniliśmy m.in. maseczki, na których znalazło się logo imprezy – powiedziała „NS” Anna Bochenek, prezes zarządu IKS DSS Kraków.

W ceremonii otwarcia mistrzostw wzięli udział kanclerz AWF Paweł Potoczek, prezes Małopolskiego Okręgowego Związku Pływackiego Kazimierz Woźnicki oraz prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i prezes zarządu PZSN Start Łukasz Szeliga. W gronie gości znaleźli się również pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami Bogdan Dąsal oraz kierownik Referatu Ds. Problematyki OzN w UMK Izabela Wójcik.

Natomiast medale dla najlepszych wręczyli zastępca prezydenta Krakowa Anna Korfel-Jasińska i dr Paweł Żychowicz z AWF w Krakowie.

– Myślę, że pandemia nie wpłynęła na zainteresowanie wśród zawodników. Mieliśmy limit 100 miejsc, natomiast tydzień przed zawodami chętnych było 120. Ostatecznie wystartowało 107 młodych osób z dwudziestu klubów – zaznaczyła prezes zarządu IKS DSS Kraków.

Zawody zostały podzielone na 3 kategorie wiekowe: A (juniorzy starsi, roczniki 2003-2004), B (juniorzy, roczniki 2005-2008) oraz C (juniorzy młodsi, roczniki 2009 i młodsi). Pływacy rywalizowali w stylu dowolnym, klasycznym, motylkowym, grzbietowym i zmiennym. W programie mistrzostw znalazły się dystanse 50, 100, 150, 200 i 400 m, natomiast sztafety miały do pokonania 4 x 50 m oraz 4 x 100 m.

– Niektórzy zawodnicy startowali wiele razy, więc bardzo sobie chwalili odnowę biologiczną. Tego rozwiązania nie mieliśmy w poprzednich latach. Teraz wsparli nas masażyści z Małopolskiej Policealnej Szkoły Masażu Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Krakowie – podkreśliła Anna Bochenek. Dodała, że w historii IKS DSS były to najbardziej udane mistrzostwa pod kątem sportowym i uzyskiwanych wyników. Zawodnicy tego klubu zdobyli 7 medali indywidualnych oraz 2 w sztafecie, do tego jeszcze sukces w kategorii Open.

Zobacz galerię…

Marcin Gazda, fot. IKS DSS Kraków

Data publikacji: 04.06.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również