Prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia paraolimpijczykom

Uroczystość, w której wezmą udział medaliści igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro i ich trenerzy odbędzie się w najbliższą niedzielę 3 grudnia, w Pałacu Prezydenckim, o godz. 15.00. Tym samym Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych będzie także świętem ruchu paraolimpijskiego.

Podczas igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro 2016 polscy reprezentanci zdobyli 39 medali, w tym 9 złotych. Uplasowali się na dziesiątej pozycji w tabeli medalowej udowadniając tym samym, że Polska należy do ścisłej światowej czołówki sportu paraolimpijskiego. Fakt ten został dostrzeżony i doceniony przez Parę Prezydencką. Część zawodników otrzymała już odznaczenia w ubiegłym roku po igrzyskach. Kolejna grupa zostanie uhonorowana w najbliższą niedzielę.

Do Pałacu Prezydenckiego zaproszonych zostało siedemnaścioro zawodników i trenerów. Swoją obecność potwierdzili medaliści igrzysk w Rio 2016: tenisista stołowy Patryk Chojnowski (Olimpia / Unia Grudziądz, brązowy medal w drużynie), tenisistka stołowa Natalia Partyka (Szansa-Start Gdańsk, Sochaczewski Klub Tenisa Stołowego, złoto w drużynie oraz indywidualnie), lekkoatleta Lech Stoltman (GZSN START, brązowy medal w pchnięciu kulą), handbiker Rafał Wilk (ZKS Stal Rzeszów, złoty medal w jeździe indywidualnej na czas, srebrny medal w wyścigu ze startu wspólnego), Rober Jachimowicz (SSN START Koszalin, srebrny medal w rzucie dyskiem) oraz trenerzy Marek Biernat (trener Krystyny Siemienieckiej), Dariusz Niemczyn (trener Bartosza Tyszkowskiego), Bogusław Szczepański (trener Marzeny Zięby) i Ryszard Bukański (trener łuczników).