Radni z wizytą w Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie

Wyjazdowe posiedzenie Komisji Sportu i Kultury Fizycznej Rady Miast w Krakowie odbyło się 21 lutego w Kärcher Hala Cracovii Centrum Sportu Niepełnosprawnych. Hala zlokalizowana przy alei marszałka Ferdynanda Focha 40 funkcjonuje od maja 2018 roku. Jest to obiekt wielofunkcyjny. W budynku znajduje się duża sala gier (o wym. 44 x 26 m), na której można rozgrywać mecze i organizować zawody większości dyscyplin halowych.

Trybuny pomieszczą ok. 800 widzów, przewidziano także miejsce dla kilkudziesięciu wózków inwalidzkich. W hali znajdują się również m.in.: zaplecze rehabilitacyjno-sanitarne i siłownia, sala konferencyjna, taras widokowy i kawiarnia oraz zaplecze hotelowe. Budynek ma płaski dach, który pokryto zielenią. Powstał w ten sposób 700-metrowy taras, na który można wjechać dzięki pochylni. Rampa najazdowa umożliwia osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich przedostanie się z poziomu terenu na dach budynku o własnych siłach, bez użycia windy.

Przez pierwszy rok zarząd nad Halą sprawował Klub Sportowy Cracovia 1906. Po roku nastąpiła zmiana. Operatorem hali nadal jest KS Cracovia 1906, ale poddzierżawcą budynku od lipca 2019 r. jest Fundacja Centrum Inicjatyw Sportowych, która zarządza obiektem i pracuje na jego utrzymanie.

– Specjaliści robią swoje. KS Cracovia 1906 specjalizuje się w sporcie i pracy z młodzieżą, a Fundacja odpowiada za zarządzanie budynkiem i współpracę ze środowiskami osób z niepełnosprawnościami – tłumaczył Antoni Smoleń, prezes Zarządu KS Cracovia 1906.

– Powstanie Kärcher Hali Cracovia Centrum Sportu Niepełnosprawnych to zmiana jakościowa dla środowiska osób z niepełnosprawnościami. Jest wyjątkowa w skali ogólnopolskiej. Od roku ogniskuje grupy w różnym wieku i z różnymi niepełnosprawnościami – mówił podczas wyjazdowego posiedzenia Komisji Sportu i Kultury Fizycznej Bogdan Dąsal, Pełnomocnik Prezydenta ds. Osób z Niepełnosprawnościami.

W Kärcher Hali Cracovia Centrum Sportu Niepełnosprawnych odbywają są stałe bezpłatne zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. – Organizujemy wiele imprez integracyjnych. Odbywają się u nas treningi biegowe, wraz z Urzędem Miasta Krakowa przeprowadziliśmy akcję „Bezpieczne wakacje”. Jako pierwsi w Polsce zorganizowaliśmy półkolonie dla dzieci z niepełnosprawnościami. Dla dzieci zorganizowaliśmy wiele ciekawych zajęć dostosowanych do stopnia i rodzaju niepełnosprawności. M.in. zajęcia judo, łucznictwo, badminton ale także zajęcia z fizyki, czy plastyki. Wiemy, że dzieci były zachwycone feriami, a rodzice mieli możliwość wytchnienia, odpoczynku przez kilka godzin dziennie. Szykujemy się teraz do półkolonii w okresie letnim – informowała radnych Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Centrum Inicjatyw Sportowych.

Halę można także wynająć, odbywają się w niej imprezy komercyjne, które pozwalają utrzymać budynek oraz sekcje sportowe i zajęcia stałe organizowane przez Fundację Centrum Inicjatyw Sportowych oraz KS Cracovia 1906.

Więcej o Kärcher Hali Cracovia Centrum Sportu Niepełnosprawnych można przeczytać tutaj.

Info: Magiczny Kraków, fot. karcherhalacracovia.pl
Data publikacji: 21.02.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również