Rogala Start Impuls czyli „Gorzowska Sztanga” 2014

Rogala Start Impuls czyli „Gorzowska Sztanga" 2014

Już po raz piąty w Międzychodzie odbył się Integracyjny Turniej w Wyciskania Sztangi Leżąc „Gorzowska Sztanga ".

Zawody te odbywają się pod patronem jednego z najlepszych polskich sztangistów paraolimpijskich Ryszarda Rogali uczestnika czterech Paraolimpiad, który dla przypomnienia zadebiutował jako w 1998 roku w Siedlcach na Mistrzostwach Polski zdobywając brązowy medal.

Na następnych Mistrzostwach Polski wycisnął już – bagatela – ciężar 200,5 kg! Ryszard startował także na Mistrzostwach Europy jak i Świata, ale najważniejszą dla niego imprezą były Igrzyska Paraolimpijskie w 2000 r., które odbywały się w Sydney, na których, niestety, kontuzja mięśnia piersiowego pozwoliła mu zając tylko siódme miejsce. Po Paraolimpiadzie nastąpiła chwila załamania, zwątpienia i niewiele brakowało, aby zakończył swoją karierę. Jednak wola walki i chęć zdobycia kolejnych medali zwyciężyły. Zdobywa je na Mistrzostwach Europy jak i Świata, ale w jego kolekcji brakowało najważniejszego medalu, medalu olimpijskiego. Nadszedł rok 2004 i Paraolimpiada w Atenach. Tam zdobywa swój upragniony medal i to koloru srebrnego, dźwigając w kategorii wagowej 90 kg sztangę ważącą 220 kg. Drugi swój olimpijski medal, tym razem koloru brązowego, zdobywa na Paraolimpiadzie w Pekinie z wynikiem 215 kg, także w kategorii wagowej do 90 kg.
Wracając do zawodów w Międzychodzie to z roku na rok ta impreza przyciąga coraz więcej zawodników oraz sponsorów co między innym jest zasługą Ryszarda Rogali i mamy nadzieję, że zapisze się ona na stałe w kalendarzu imprez sportowych..
W kategorii open kobiet bardzo dobry wynik uzyskała aktualna mistrzyni Polski zawodniczek z niepełnosprawnością – Marzena Łazarz/Start Tarnów, która zaliczyła wszystkie trzy podejścia uzyskując ostatecznie 118 kg, tj. o 1 kg więcej od własnego rekordu Polski i przy wadze ciała 95 kg uzyskała 102,08 pkt. Drugie miejsce przypadło robiącej coraz większe postępy Beacie Jankowskiej/Start Wrocław z wynikiem 83 kg/81,73 pkt. Na najniższym stopniu podium stanęła Paulina Puziak reprezentantka Startu Bydgoszcz z rezultatem 75kg/79,21 pkt.
Mężczyźni rywalizowali w dwóch grupach: do 72 kg oraz powyżej 72 kg. W pierwszej, jak zwykle na każdych zawodach, spotkali się dwaj wspaniali zawodnicy a jednocześnie rywale – Grzegorz Lanzer/Start Koszalin i Marek Trykacz/Start Zielona Góra. Ich rywalizacja jest niezwykle pasjonująca, bowiem aż do ostatniego podejścia nigdy nie wiadomo kto z nich zwycięży. Tym razem zwyciężył Grzegorz uzyskując w trzecim podejściu 180 kg – taki sam rezultat jak na Mistrzostwach Polski i uzyskał 184,51 pkt, a Marek z nowym rekordem życiowym 176 kg zajął drugie miejsce z 184,46 pkt. Marek otrzymał także dodatkową nagrodę dla najlepszego sportowca zawodów. Trzecie miejsce uzyskał sympatyczny zawodnik Startu Wrocław Bartosz Kuriata, który przy wadze ciała 59 kg uzyskał 141 kg/151,304 pkt.
W drugiej grupie wagowej powyżej 72 kg zwyciężył Tomasz Napierała/Olimpic Team Wronki zaliczając w drugim podejściu 195 kg ,co dało mu 171,85 pkt. Drugie miejsce przypadło Piotrowi Szymeczkowi/Start Tarnów (182 kg/166,09 pkt) aktualnemu mistrzowi Polski zawodników z niepełnosprawnością, a trzecie wywalczył Leszek Pasieka z Nakła z rezultatem 189 kg/160,65 pkt.
Serdeczne podziękowania dla organizatorów i sponsorów, bez których nie byłoby tak wspaniałych zawodów, wśród których należy wymienić: Impuls Gorzów, Start Gorzów, burmistrza Agnieszkę Leśniewską, starostę Juliana Mazurka, prezesa MPEC Szymona Prokopczuka, prezesa MOSTiR Krzysztofa Michalskiego, prezesa Artura Czepczyńskiego, firmę MINILUX Piotr Łoś, Aleksandrę Marciniak (szefowa MARBOPUR), nadleśniczego Piotra Bielanowskiego i Artura Szmidta.
Zawodniczki i zawodnicy za swoja ciężką pracę na treningach, co zaowocowało wspaniałymi wynikami podczas zawodów, zostali uhonorowani pucharami i nagrodami rzeczowymi przygotowanymi. Mamy nadzieję, że tak wartościowe zawody odbędą się także w roku następnym i przy większej frekwencji zawodników.

Zobacz galerię…
Tekst i fot. Grzegorz Leski
Data publikacji: 26.09.2014 r

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również