Rosnący prestiż Paraspartakiady Śląska i Zagłębia

25 listopada w Hali  Sportowo-Widowiskowej CENTRUM w Dąbrowie Górniczej zapłonął znicz olimpijski. Ten szczególny płomień symbolizujący przyjaźń i współzawodnictwo, palił się przez cały czas trwania XXI Paraspartakiady Śląska i Zagłębia Osób Niepełnosprawnych.

Z ponad 40 ośrodków blisko 400 osób niepełnosprawnych z województwa śląskiego, małopolskiego, opolskiego, świętokrzyskiego przyjechało, by się bawić rywalizując w różnorodnych konkurencjach sportowych. Oprócz uczniów ośrodków szkolno-wychowawczych,  gościliśmy również uczestników warsztatów terapii zajęciowej, zakładów aktywności zawodowej, świetlic środowiskowych, środowiskowych domów samopomocy oraz organizacji pozarządowych skupiających osoby niepełnosprawne.

Jednak zanim przystąpiono do zmagań sportowych, organizatorzy powitali zaproszonych gości. Niewątpliwie z roku na rok, Paraspartakiada Śląska i Zagłębia Osób Niepełnosprawnych zyskuje na prestiżu. Świadczy o tym nie tylko zwiększająca się liczba uczestników, ale także osób ze świata polityki i sfer zsamorządowych, którzy chętnie obejmują przedsięwzięcie honorowym patronatem, a także sami przyjeżdżają, by choć przez chwilkę poczuć atmosferę tej wyjątkowej imprezy.

Tym razem honorowymi patronatami XXI Paraspartakiadę objęli: Marcin Bazylak – prezydent Dąbrowy Górniczej,  J. Eks. Grzegorz Kaszak – biskup sosnowiecki, Urszula Bauer – śląski kurator oświaty. Wśród gości byli również Robert Warwas – poseł na Sejm RP, radni Wojewódzkiego Sejmiku  Osób Niepełnosprawnych w Katowicach, radni Rady Miasta Dąbrowy Górniczej.

Witając uczestników, prezydent miasta, podkreślał szczególne, pozytywne emocje, towarzyszące zawsze zmaganiom niepełnosprawnych, którzy z rywalizacji sportowej czerpią radość. a biskup sosnowiecki witając zawodników podkreślił, że w tej rywalizacji nie ma pokonanych, gdyż sukcesem już jest sam udział w tego typu imprezie.

Miłym akcentem było wręczenie przez organizatorów pucharu przekazanego przez prezydenta RP, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Będzinie.

Osoby z niepełnosprawnością rywalizowały w konkurencjach sportowych takich jak: tor przeszkód, rzuty ringo, rzuty do celu, rzut piką lekarską, czy jazda na wózkach na czas. Zabawy było co nie miara, a wszystkich uczestników zabawiali artyści cyrkowi RUPHERT & RICO. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, puchary oraz drobne nagrody rzeczowe. Każdy z zawodników otrzymał również od organizatorów pamiątkowy medal, drobny poczęstunek, paczkę ze słodyczami. Rywalizację drużynową wygrały Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Caritas Diecezji Opolskiej Rejon Nysa w Nysie.

Kolejna edycja Paraspartakiady pokazała, że mimo okresu pandemii, osoby niepełnosprawne chcą być dalej aktywne, integrować się wymieniając doświadczenia, a przede wszystkim wspaniale się bawić udowadniając, że są wartościowymi ludźmi, otwartymi na świat i ludzi.

W imieniu organizatorów dziękuję bardzo wszystkim, którzy przybyli do Dąbrowy Górniczej, by wspólnie rywalizować w zawodach sportowych. Dziękuję za wspaniały uśmiech na Waszych twarzach, poczucie humoru, a przede wszystkim wspaniałą zabawę.

Dziękuję również współorganizatorom, wolontariuszom, sponsorom i gościom. Pokazaliście po raz kolejny, że Paraspartakiada jest ważnym wydarzeniem sportowym, które wspiera promocje i upowszechnienie kultury fizycznej wśród osób niepełnosprawnych i ich otoczenia, pokazując tym  samym, że warto i należy cyklicznie organizować tego typu przedsięwzięcia.

Zobacz galerię…

Bogdan Zandecki

Przewodniczący Zarządu

Stowarzyszenia NEURON

Dokumentacja zdjęciowa: Dziennik Zachodni, Dariusz Nowak, V Liceum w DG., NEURON.

Data publikacji: 30.11.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również