Rozgrywki MP 2022 w goalballu rozpoczęte!

W pierwszy weekend kwietnia Wojewódzkie Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji Niepełnosprawnych „Start” Katowice zorganizowało I turniej Mistrzostw Polski w goalballu. Impreza odbyła się w Chorzowie na obiekcie KS Hajduki, który wielokrotnie gościł goalballistów na zawodach różnej rangi, również międzynarodowych. Na kolejne tegoroczne turnieje zawodnicy wybiorą się do Krakowa i Szczecina, gdzie zostanie wyłoniony zwycięzca I oraz II ligi.

Ta jedna z najpopularniejszych zespołowych gier dla osób niewidomych i słabowidzących, cieszy się niezmienną popularnością. Na turniej przyjechało aż 11 drużyn, które rywalizowały ze sobą w dwóch ligach.

W I lidze grały zespoły UKS Laski, Bierutów I, Szczecin, Kraków I i Wrocław.

W II lidze wystąpiły drużyny Katowice, Bydgoszcz, Kraków II, Bierutów II, UKS Okej i Gdańsk.

Dwa dni zmagań prowadzonych przez wykwalifikowanych sędziów (sędzia główny – Filip Szymala) upłynęły jak zwykle pod znakiem niespodzianek i prawdziwej atmosfery sportowego święta goalballowej rodziny.

Pierwsza liga
Nieprawdopodobny poziom utrzymuje drużyna UKS Laski, siejąc pogrom w każdym ze swoich meczy. I w sobotę i w niedzielę wygrali wszystkie rozgrywki, z Wrocławiem 21:11, z Krakowem 13:12, Szczecinem 14:7, Bierutowem 9:5. Zajęli pierwsze miejsce, a Marcin Czerwiński został królem strzelców I ligi.

Na drugim miejscu uplasowała się drużyna Kraków I, która zapowiadała, że w Chorzowie będzie chciała potwierdzić swoją przynależność do I ligowego grona i powalczyć o podium. Założenia się sprawdziły, Kraków na podium, a jego zawodnicy Bartłomiej Niesyczyński na trzecim i Dominik Mędrala na czwartym miejscu w rankingu strzelców.

Trzecie miejsce wywalczył zespół Bierutów I. Pokonał Szczecin 13:8, Wrocław przed czasem 18:8, zremisował z Krakowem 11:11, ale przegrał z Laskami 9:5. Za to ich zawodnik Adrian Piotrowicz znalazł się na drugim miejscu w rankingu strzelców z 31 bramkami na koncie.

Druga liga
II ligę brawurowo wygrał zespół Katowic, wygrywając wszystkie z czterech spotkań, zbierając komplet punktów, dwa razy więcej, niż Bydgoszcz na drugim miejscu. Ślązacy wygrali z Bierutowem II przed czasem 17:7, z Krakowem II – 9:7. Marcin Lisowski został królem strzelców II ligi strzelając 51 bramek. Dla porównania – drugi zawodnik Marek Mościcki z Lublina zdobył bramek 27. Szczęśliwi katowiczanie dziękowali wszystkim, którzy im kibicowali.

Drużyna Bydgoszczy uplasowała się na drugim miejscu w II lidze, przegrali nieznacznie swój pierwszy mecz z zawodnikami z Lublina, wygrali natomiast z Krakowem II 10:9 oraz z beniaminkiem z Gdańska 15:8.

III miejsce w II lidze zajęli zawodnicy Lublina.

Uczestnicy turnieju zgodnie dziękowali organizatorom za perfekcyjne przygotowanie zawodów, które mogły się odbyć dzięki dofinansowaniu z PFRON, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Urzędu Miasta Chorzów, Urzędu Miasta Katowice i środków własnych WSSiRN „Start”.

Zobacz galerię…

Info i fot. Ilona Raczyńska-Ciszak

Data publikacji: 11.04.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również