Siłacze spotkali się na SREBRNEJ SZTANDZE 2021

W dniach od 12-14 listopada w Hotelu Novotel w Wrocławiu odbyły się już XLI Międzynarodowe Zawody w Podnoszeniu Ciężarów Osób Niepełnosprawnych SREBRNA SZTANGA. W tegorocznych zawodach udział wzięło prawie 100 sportowców w tym reprezentanci Węgier, Słowacji oraz Arabii Saudyjskiej. Zawody rozegrano w kategorii open kobiet oraz w dwóch kategoriach mężczyzn open do 72 kg i powyżej 72 kg.

Wśród kobiet zwyciężyła nasza dwukrotna medalistka paraolimpijska z Pekinu z 2008 roku oraz tegoroczna z Tokio – Justyna Kozdryk reprezentantka Startu Radom. Zaliczyła ona wszystkie trzy podejścia i ukończyła zawody z wynikiem 95 kg uzyskując 105,07 pkt. Na drugim miejscu uplasowała się tegoroczna uczestniczka paraolimpiady zawodniczka Startu Bydgoszcz Paulina Przywecka-Puziak 102 kg/98,01 pkt. Na trzecim miejscu podium stanęła zawodniczka gospodarzy Startu Wrocław Beata Jankowska z nowym rekordem życiowym 107 kg/95,6 pkt. Kolejne miejsca zajęły Ewa Harapin/Hałas Team Strzelin 78 kg/73,69 pkt., Magdalena Kostka/ Start Katowice 75 kg,72,52 pkt. oraz Monika Majewska/Centrum Rehabilitacji Grudziądz z wynikiem 60 kg/69,24 pkt.

Natomiast wśród mężczyzn na pomoście zobaczyliśmy naszych paraolimpijczyków. W kategorii do 72 kg najlepszym zawodnikiem okazał się Marek Trykacz, niezrzeszony, z wynikiem 165 kg/170,64 pkt. Na drugim miejscu podium stanął Grzegorz Lanzer/Start Koszalin 150 kg/159,64 pkt. a na trzecim Rafał Roch/Hałas Team Strzelin z wynikiem 141 kg/156,48 pkt. Czwarte miejsce przypadło w udziale Sławomirowi Szymańskiemu/Start Wrocław 130 kg/153,03 pkt. Piąte miejsce zajmuje Laszlo Sztano/Węgry 140 kg/150,56 pkt i na szóstym miejscu zostaje sklasyfikowany Bartosz Kuriata/Start Wrocław 135 kg/144,83 pkt.

W kategorii wagowej powyżej 72 kg trwała zacięta walka o zwycięstwo do ostatniego podejścia. Zwyciężył Wawrzyniec Latus/Hałas Team Strzelin 189 kg/170,66 pkt. Drugie miejsce zaledwie o ponad 0,5 pkt mniej dla Tomasza Kocibińskiego/Start Wrocław z rezultatem 175 kg/170 pkt. a na trzecim miejscu Aleksander Pomorski także Start Wrocław, który wycisnął najwyższy ciężar na tych zawodach 213 kg , ale uzyskał 169,13 pkt. Miejsce tuz za podium zajmuje Tomasz Majewski/Start Koszalin 184 kg/164,53 pkt. Piąte miejsce przypadło w udziale Arturowi Lisowi/Start Tarnów 165 kg/156,02 pkt. a na szóstym został sklasyfikowany Tamas Stadler/Węgry z wynikiem 163 kg/152,81 pkt.

Zawody zarówno pod względem organizacyjnym i sportowym stały na wysokim poziomie. Był to zarazem sprawdzian dla naszych kadrowiczów przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata, które odbędą się na początku grudnia.

Tak więc XLI Międzynarodowe Zawody w Podnoszeniu Ciężarów SREBRNA SZTANGA 2021 za nami. Podziękowania za zaangażowanie wszystkim osobom, którzy współtworzą tak wspaniałe wydarzenie sportowe od tak wielu, wielu lat. Zawodnikom i ekipom gratulujemy wspaniałych wyników. Podziękowania dla PFRON, Ministerstwa Sportu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Gminy Wrocław za wsparcie zawodów.