Silna obsada na pomoście w Radomiu

To już po raz dziewiąty spotkali się sztangiści w Radomiu, aby w dniach 21-23 kwietnia rywalizować w IX Ogólnopolskim Turnieju w Podnoszeniu Ciężarów Osób Niepełnosprawnych, który odbył się na obiekcie Radomskiego Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Start. Tym razem to była rekordowa impreza, w której wystartowało prawie pięćdziesiąt uczestniczek i uczestników.

Do Radomia zawitała ścisła czołówka zawodników Polski, wśród nich oczywiście medaliści mistrzostw świata, Europy oraz paraolimpijczycy. Uroczystego otwarcia turnieju dokonał prezes RSSiRON Start Arkadiusz Borczuch.

Turniej odbył się w trzech kategoriach wagowych. Panie rywalizowały o miano najlepszej zawodniczki turnieju w kategorii open, w której wystartowało dziesięć zawodniczek. Natomiast mężczyźni w dwóch grupach wagowych do 72 kg, gdzie sklasyfikowano trzynastu zawodników i powyżej 72 kg, także open, gdzie rywalizowało dwudziestu czterech zawodników. Punktacja odbywała się według punktów IPC, zatem ciężar wyciśnięty przez zawodniczkę/zawodnika był mnożony przez współczynnik wagowy odpowiadający wadze danego zawodnika, co dawało końcowy wynik w punktach.

W kategorii kobiety (open) pierwsze miejsce po wspaniałej walce zajęła Beata Jankowska (Start Wrocław) z wynikiem 108 kg (91,34 pkt), poprawiając swój wynik z zeszłorocznych zawodów aż o 8 kg. Drugie miejsce przypadło Paulinie Puziak-Przyweckiej (SSiRON Start Bydgoszcz), która już w drugiej próbie, zaliczając pewnie 90 kg,zapewniła sobie druga lokatę. W trzeciej próbie zadysponowała na sztangę 93 kg, ale ten ciężar niczego nie zmieniłby w jej punktacji i po konsultacji z trenerem zadysponowano na sztangę 95 kg, które mogło jej dać zwycięstwo w turnieju. Niestety troszkę zabrakło, brak docisku prawej ręki. Zapewne ciężar 93 kg był w jej zasięgu, ale ambicja sportowca zadecydowała o walce o pierwsze miejsce. Trzecie miejsce w turnieju przypadło Magdalenie Kostce (Start Katowice), która w ubiegłym roku była druga. Magda ukończyła zawody z wynikiem 78 kg (75,27 pkt.) rezygnując z trzeciej próby.

Wśród mężczyzn w grupie I – do 72 kg najlepszym zawodnikiem został ubiegłoroczny zwycięzca turnieju Tomasz Kociubiński (Start Wrocław) z wynikiem lepszym niż w ubiegłym roku o 10 kg, uzyskując w trzeciej próbie 180 kg (178,13 pkt.). Drugie miejsce zajął także reprezentant Startu Wrocław Sławomir Szymański z wynikiem 132 kg/155,09 pkt. a na trzecim miejscu również reprezentant Startu Wrocław Mikołaj, syn Tomasza Kociubińskiego, który uporał się w trzecie próbie z ciężarem 140 kg (152,05 pkt.).

Natomiast w grupie II – powyżej 72 kg najlepszym zawodnikiem okazał się Tomasz Majewski (SSN Start Koszalin), który już w drugiej próbie zaliczając 190 kg, zapewnił sobie zwycięstwo i uzyskał 169,85 pkt. rezygnując z trzeciej próby. Na drugim miejscu uplasował się, tak jak w roku ubiegłym, Artur Lis (Start Tarnów) z wynikiem 175 kg (165,96 pkt.), poprawiając się w stosunku do zawodów ubiegłorocznych o 7kg. Na miejscu trzecim został sklasyfikowany został Sebastian Ordański (Centrum Rehabilitacyjne Grudziądz), który w tym turnieju zaliczył najwyższy ciężar 193 kg i uzyskał 147,97 pkt.

Zawody w Radomiu były, jak co roku wzorowo przygotowane przez organizatora i przebiegały w miłej, sympatycznej atmosferze sportowej.. Wielkie gratulacje dla organizatora i dla zawodników za wspaniałą walkę na pomoście.

Impreza była dofinansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, dzięki czemu zawodnicy otrzymali sporo nagród rzeczowych.

Zobacz galerię…

Grzegorz Leski, fot. RSSiRON Radom

Data publikacji: 26.04.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również