Trzy medale ciężarowców
W dniach 20-23 lutego odbyły się zawody Pucharu Świata w podnoszeniu ciężarów w Manchesterze, Polskę reprezentowała 10-osobowa ekipa, której głównym celem było zdobycie kwalifikacji na igrzyska paraolimpijskie w Tokio.
Polacy przywieźli jeden złoty i dwa brązowe medale. Złoto w kat. do 65 kg. zdobył Marek Trykacz (Start Zielona Góra) z wynikiem 173 kg.
Trzecie miejsce w kat. do 67 kg zajęła Paulina Przywecka-Puziak (Start Bydgoszcz) podnosząc 96 kg. Drugi brąz w ostatnim dniu startów „wycisnął” Michał Salwa (Start Wrocław) w limicie wagowym 107 kg z wynikiem 186 kg.
Wśród 20 notowanych reprezentacji Pucharu polska ekipa zajęła 9 miejsce.
Worek medali tenisistów stołowych
W dniach 20-22 lutego odbył się turniej tenisa stołowego ITF Para Polish Open we Władysławowie w Centralnym Ośrodku Sportu Cetniewo polscy zawodnicy zdobyli 15 medali.
W klasie 6 najlepsza była Katarzyna Marszał, w klasie 7-8 Dajana Jastrzębska zajęła trzecie miejsce. Również brąz w klasie 11 przypadł Krystynie Łysiak.
Wśród panów w klasie 8 bezkonkurencyjny był Piotr Grudzień, który pokonując swoich rywali w grupie i fazie pucharowej wywalczył złoto.
Natomiast Rafał Lis w klasie 4 po emocjonującym pojedynku z Francuzem musiał uznać jego wyższość. Tym samym zajął drugie miejsce.
Obrona tytułu w grze pojedynczej mężczyzn nie udała się Patrykowi Chojnowskiemu, który uległ Jakubowi Dyjasowi. Brąz przypadł parze Robert Floras i Maciej Kubik.
W klasie 10 Igor Misztal przegrał walkę o złoto a Paweł Chojnowski, który jako mistrz Europy był faworytem, zajął 3 miejsce.
W klasie 2 i 3 Tomasz Jakimczuk i Maciej Nalepka zdobyli brązowe medale a w klasie 7 Maksym Chudzicki musiał zadowolić się srebrnym medalem.
W rywalizacji drużynowej Polki Dorota Nowacka i Krystyna Łysiak w klasie 11 wywalczyły złoty medal. W tej samej klasie panowie: Tomasz Jakimczuk / Frederico Crosara również zdobyli złoto a Marek Chybiński i Damian Fira brąz.
Również brązowy krążek w klasie 6-8 trafił do Dajany Jastrzębskiej i Katarzyny Marszał. W klasie kolejny złoty krążek przypadł Michałowi Deigslerowi i Maksymowi Chudzickiemu.
Mróz z kolejnym brązem
Bartłomiej Mróz zdobył brązowy medal w turnieju Peru Para-Badminton International, który odbywał się w terminie 18-23 lutego). Wcześniej w Sao Paulo wywalczył brązowy medal w grze pojedynczej. W ten sposób zdobywa cenne punkty w paraolimpijskim rankingu, na podstawie którego zostaną rozdane imienne przepustki do Tokio. Warto dodać, że badminton zadebiutuje na paraolimpiadzie.
Bieganowska i Kucharczyk z rekordami Polski
Halowe mistrzostwa świata VIRTUS w dniach 25-27 lutego zgromadziły w Toruniu lekkoatletów z niepełnosprawnością intelektualną.
W trakcie zawodów pobito trzy rekordy Polski. Swój rekord poprawiła o ponad 4 s. Barbara Bieganowska. Dwa własne rekordy poprawiła także Karolina Kucharczyk w skoku w dal, skacząc o 6 cm dalej, a drugie złoto zdobyła poprawiając wynik o 0,2 s. w finale biegu 60 m przez płotki.
Karolina Kucharczyk wraz z Sabiną Stenką-Szymańską, Sandrą Pieczychlebek i Agnieszką Komorowską zajęły drugie miejsce w sztafecie 4 x 200 m.
Bardzo dobrze spisali się zawodnicy z zespołem Downa. Magdalena Dąbrowska zdobyła złoto w skoku w dal i sięgnęła po srebro w biegu na 60 i 200 m. Zofia Dzięcioł zgarnęła odpowiednio srebro oraz dwa brązy. Dwa medale przypadły także Antoniemu Wierciochowi: złoto w skoku w dal i srebro w biegu na 60 m.
Tycjan Kozdra był najlepszy w skoku wzwyż a Karolina Kucharczyk w tej samej kategorii zajęła 3 miejsce.
Najlepszy życiowy rekord podczas biegu na 200 m uzyskała Sabina Stenka-Szymańska co dało jej brązowy medal. Natomiast na dystansie 800 m brąz zdobyła Sandra Pieczychlebek, a srebro Daniel Pek.
Anna Bodziony w biegu na 3000 m zajęła 3 miejsce. W kategorii mężczyzn 3 był Sylwester Jaciuk. Sztafeta 4 x 400 m w składzie Pitura, Mateusz Klebanowski, Sylwester Jaciuk i Daniel Pek wywalczyła brąz.
Organizatorem mistrzostw był Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem.
W mistrzostwach brało udział 121 zawodników i trenerów z: Francji, Hiszpanii, Hongkongu, Norwegii, Portugalii , Turcji, Ukrainy , Wysp Zielonego Przylądka oraz Polski.
Udany powrót Szczęsnego
W Zagrzebiu odbyły się kolejne w tym sezonie zawody Pucharu Europy w narciarstwie alpejskim. Po trzyletniej przerwie na trasy wrócił Andrzej Szczęsny, po dwóch nieudanych startach trzeci zakończył się drugą lokatą i srebrnym medalem.
Wysokie lokaty paratenisistów stołowych
W Białymstoku w terminie 28 lutego – 1 marca, odbyły się 88 Indywidualne Mistrzostwa Polski w tenisie stołowym. W tegorocznych rozgrywkach Karolina Pęk z KS Bronowianka rywalizowała aż w trzech konkurencjach. W deblu wraz z Emilią Kijok z ZKS Zielona Góra wywalczyły srebrny medal ulegając duetowi Natalia Bajor – Kinga Stefańska. Brązowe krążki w tej konkurencji przypadły Katarzynie i Annie Węgrzyn oraz Roksanie Załomskiej i Aleksandrze Michalak.
Karolina Pęk w grze singlowej i mieszanej zakończyła rozgrywki na drugiej rundzie. Najlepsza była Natalia Bajor, która zwyciężyła w tie-breaku z Pauliną Krzysiek. Brąz przypadł Wiktorii Wróbel i Karolinie Stefańskiej.
W mikście tytuł sprzed roku obronili Katarzyna Węgrzyn z Samuelem Kulczyckim, srebro wywalczyli Anna Węgrzyn i Robert Flores. Dwie brązowe pary to Paulina Krzysiek i Tomasz Lewandowski oraz Natalia Bajor i Jakub Perka.
Obrona tytułu w grze pojedynczej mężczyzn nie udała się Patrykowi Chojnowskiemu, który uległ Jakubowi Dyjasowi. Brąz przypadł parze Robert Floras i Maciej Kubik.
Dwa złota wioślarzy
Na mistrzostwach świata w wioślarstwie halowym w Boston University Track and Tennis Center Jolanta Majka i Michał Gadowski z KSI Start Szczecin zdobyli złote medale, jednocześnie ustanawiając rekordy Polski na dystansie 2000 metrów (kat. PR2).
W mistrzostwach wzięli udział sportowcy z 18 krajów. Duet Majka-Gadowski będą reprezentować Polskę na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio.
Oprac. kat
Data publikacji: 04.03.2020 r.