Srebrni strzelcy

W miejscowości Suhl w Niemczech 17-27 lipca odbyły się Mistrzostwa Świata niepełnosprawnych w strzelectwie sportowym. Jedyne medale dla Polski zdobyli Aleksandra Janeczek i Kazimierz Bysiek zajmując w swych konkurencjach drugie miejsca.

Wystartowało aż 256 zawodników z 53 państw. Polskę reprezentowali strzelcy z Karolinki Chorzów, Startu Białystok, Skorpiona Polkowice, KSI Start Szczecin oraz ZS-R Start w Zielonej Górze.

Aleksandra Janczek zdobyła srebrny medal podczas pokazowej konkurencji dla osób niedowidzących. W dziewięcioosobowym finale wystrzelała 388/400 pkt, a lepszy rezultat uzyskał jedynie Michael Whapples z Wielkiej Brytanii (393/400 pkt) Trzeci był Słowak Stefan Kopcik (383/400 pkt).

Kazimierz Bysiek startował w najbardziej poszkodowanej grupie osób niepełnosprawnych. Po emocjonującej walce w konkurencji karabin pneumatyczny – FTR2 wszedł do czteroosobowego finału i zdobył srebrny medal. W drugiej swojej konkurencji – karabin pneumatyczny 60 strzałów stojąc – zajął 55. miejsce. Jego wicemistrzostwo świata to pierwszy tak duży sukces i pierwszy medal mistrzostw świata, odkąd w zielonogórskim Starcie działa sekcja strzelectwa sportowego.

Radość zielonogórzanom sprawił też Szymon Sowiński, który trenując zaledwie od roku, jest blisko czołówki światowej. W konkurencji P1- pistolet pneumatyczny 60 strzałów – wspólnie z Filipem Rodzikiem (Skorpion Polkowice) oraz Sławomirem Okoniewskim (Start Szczecin) otarł się o medal. Polacy ostatecznie zajęli (pechowo)czwarte miejsce. Wystrzelali tyle samo punktów, co brązowi medaliści z Turcji – 1660, ale przegrali liczbą trafionych „dziesiątek” . Nie mniej uzyskany wynik jest nowym rekordem kraju .

Bezkonkurencyjni okazali się Koreańczycy z 1677 pkt., na drugim miejscu Azerowie (1665 pkt). Indywidualnie złoty medal z wynikiem 193.4 pkt wywalczył Heejung Lee z Korei Południowej.

Wśród kobiet najlepsze były Ukrainki, wygrywając z zawodniczkami z Iranu i Rosjankami. Indywidualnie najlepsza była Sareh Javanmardidomani z Iranu.

W pozostałych, licznych konkurencjach w strzelectwie sportowym, Polacy zajmowali odległe miejsca.