Sukcesy Polaków w biegach narciarskich

W Pucharze Świata w narciarstwie biegowym, w fińskim Vuokatti, jeszcze grudniu ub. roku, liderem został Polak Witold Skupień (grupa LW5/7). Podczas zawodów biathlonowych na 10 km trzecie miejsce zdobyła Iweta Faron (grupa LW18), po raz pierwszy na zawodach takiej rangi.

Dobre przygotowanie pod okiem nowych trenerów, Wiesława Cempy i jego asystentki Eweliny Marcisz, oraz ciężka praca zawodników (oboje KS Obidowiec Obidowa) dały wymierne efekty. 4. miejsce w biegu na 10 km, srebro w biegu na 5 km i złoto w sprincie na 1,2 km to pucharowe osiągnięcia W. Skupnia i jednocześnie świetny prognostyk na początek 2019 roku. Przede wszystkim przed mistrzostwami świata w lutym, w Kanadzie, które są zdecydowanie najważniejsze dla wszystkich zawodników.

Iweta Faron, debiutująca na Igrzyskach w Pjongczangu, w Finlandii już stanęła na podium, zdobywając brązowy medal w biathlonie. Jest zawodniczką, która nie odpuszcza, potrafi rywalizować z najlepszymi. Z pewnością pierwszy sukces zmotywował ją do dalszej pracy i poniesie ją i dalej, i wyżej.

Podczas Pucharu Świata trenerka Ewelina Marcisz wystąpiła również po raz pierwszy w roli przewodniczki paraolimpijczyka z Pjongczangu Łukasza Kubicy. Oboje zaliczają ten debiut do udanych chociaż dużo jeszcze pracy przed nimi.

E. Marcisz podkreśla, że polscy zawodnicy mają bardzo dobre warunki rozwoju. Z pewnością na wyniki w Finlandii wpłynęło ich dobre przygotowanie – opieka sztabu i związku na prawdziwie światowym poziomie, współpraca z fizjoterapeutą, dietetykiem, psychologiem – na każdej płaszczyźnie.

Oprac. IKa, fot. FB

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również