Szabla Kilińskiego po raz ósmy

Zakończyły się trwające od 4 do 6 lipca w Warszawie zmagania zorganizowanego przez Integracyjny Klub Sportowy już po raz ósmy Pucharu Świata w szermierce niepełnosprawnych „Szabla Kilińskiego". Był to ostatni i najważniejszy turniej przed zbliżającymi się Igrzyskami Paraolimpijskimi w Pekinie.

W tegorocznych zawodach wzięło udział ponad 200 zawodniczek i zawodników z 19 krajów: z Austrii, Białorusi, Francji, Grecji, Hiszpanii, Hong-Kongu, Indii, Kanady, Korei, Kuwejtu, Niemiec, Polski, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Tradycyjnie szermierze zmagali się indywidualnie we florecie, szpadzie oraz szabli w kategoriach A i B. Natomiast drużyny kobiet zmierzyły się we florecie, a mężczyzn w szabli.

Przebieg walk pokazał, że jest to kolejny Puchar Świata, na którym prym wiodą zawodnicy spod znaku azjatyckiego smoka. Szermierze z Hong Kongu triumfowali. W szpadzie kobiet kat. A fenomenalna Yu Chu Yee pokonała Francuzkę Sabrinę Poignet, w szpadzie kat. B Chan Yui Chong nie dała żadnych szans Ukraince Irenie Lukianenko. Wśród panów we florecie kat. B najlepszy okazał się Hui Charn Hung, natomiast w kat. A honor zawodników starego kontynentu obronił Włoch Matteo Betti pokonując 15:14 Chan Wing Kinga.

We florecie pań znowu triumfowały zawodniczki z Hong Kongu. Yu Chu Yee, potwierdziła, że jest zdecydowanie najlepszą zawodniczką na świecie, prezentując podczas gali finałowej doskonałą technikę i finezyjny styl walki. Ponadto w pojedynku Masters, to właśnie ona, Yu Chu Yee – najlepsza zawodniczka niepełnosprawna – zmierzyła się z czołową polską pełnosprawną florecistką Katarzyną Kryczało. Po długiej i pasjonującej walce Polka przegrała z Chinką 15:10. W pojedynkach pełnosprawni kontra tzw. „wózkersi” dotychczasowy wynik to 2:0 dla zawodników na wózkach.

Srebro dla Dariusza Pendera, brąz dla Rafała Ziomka. Podczas drugiego dnia zawodów polscy zawodnicy sprawili kibicom miłą niespodziankę. W rozgrywanym turnieju szpadowym Rafał Ziomek i Dariusz Pender spotkali się w pojedynku o finał. Lepszy okazał się bardziej utytułowany i starszy stażem Dariusz Pender, pokonując swojego młodszego kolegę Rafała Ziomka 15:11. W walce finałowej Darek uległ jednak francuzowi Davidowi Maillardowi przegrywając 15:8.

Trzeci dzień zawodów to dominacja szabli mężczyzn w kategoriach A i B. Walka finałowa w kategorii A odbyła się pomiędzy Mykolą Davydenko z Ukrainy a Wing Kin Chan reprezentującym Hong Kong. Po wyrównanym pojedynku zwycięstwo przypadło znakomitemu zawodnikowi z Ukrainy (15:14). Polacy, Stefan Makowski i Radosław Stańczuk, zdobyli brązowe medale. Natomiast w kategorii B finał był ściśle europejski, co może zaskakiwać wobec dominacji szermierzy z Azji. Zwyciężył Laurent Francois z Francji pokonując w finale Włocha Alrssio Sarri (15:13). Najwyższe miejsce wśród Polaków, szóste, przypadło Grzegorzowi Plucie.

Podczas uroczystej gali odbył się pojedynek integracyjny pomiędzy znakomitym polskim florecistą Marcinem Zawadą (pełnosprawny zawodnik klubu AZS-AWF Warszawa) a Matteo Bettim – zwycięzcą turnieju floretowego, zakończony zwycięstwem Włocha.

Tryumfatorem drużynowym turnieju okazała się reprezentacja Hong-Kongu, która zdobyła pięć złotych medali oraz po trzy srebrne i brązowe. Drugie miejsce przypadło Ukrainie, a trzecie Francji. Polacy wywalczyli dwa srebrne medale i sześć brązowych.

Wśród patronów medialnych znalazły się również „nowe Nasze Sprawy”.

Info: IKS AWF Warszawa