Szermierze na szóstkę. Medalowy powrót z Tajlandii

Adrian Castro

6 medali zdobyli polscy szermierze na wózkach, którzy wystartowali w Chonburi (Tajlandia). W imprezie zorganizowanej 19-22 maja uczestniczyło ponad 100 zawodników. W tym gronie znalazło się 6 reprezentantów naszego kraju, a każdy z nich wywalczył miejsce na podium.

Za nami druga runda Pucharu Świata w szermierce na wózkach. Inauguracja zmagań odbyła się w kwietniu w Sao Paolo (Brazylia). Tam jednak zabrakło Biało-Czerwonych. Swoje umiejętności zademonstrowali w Chonburi. W klasyfikacji medalowej wyżej od Polski znalazły się tylko Wielka Brytania (7 złotych i 2 brązowe) oraz Tajlandia (3 złote).

Marta Fidrych cieszyła się ze złotego medalu w szpadzie (kategoria A). W finale przeciwniczką 31-latki była Hyo Kyeong Kwon. Zawodniczka IKS AWF Warszawa wygrała z reprezentantką Korei Południowej 15:11. Z kolei Adrian Castro okazał się najlepszy w szabli (kategoria B). W decydującej rozgrywce wyższość 31-latka musiał uznać Maxime Valet. Polak pokonał Francuza 15:8.

Natomiast Michał Nalewajek zajął drugie miejsce we florecie (kategoria A). Lepszy od 29-latka był tylko Piers Gilliver. Zawodnik IKS AWF Warszawa przegrał z reprezentantem Wielkiej Brytanii 11:15. Z kolei Kinga Dróżdż sięgnęła po srebrny medal w szabli (kategoria A). 27-latka dotarła do finału, gdzie jej rywalką była Nino Tibilashvili. Gruzinka wygrała z Polką 15:9.

Norbert Całka wywalczył brązowy medal w szpadzie (kategoria A). W pojedynku o wejście do najlepszej czwórki zmierzył się z Michałem Nalewajkiem, ostatecznie zwyciężając 15:14. W półfinale lepszy od naszego kadrowicza okazał się Emanuele Lambertini. Włoch pokonał go 15:6.

Brązowym medalistą został też Michał Dąbrowski, dzięki wynikom osiągniętym w szpadzie (kat. B). W półfinale jego przeciwnikiem był Dimitri Coutya. Polak przegrał z nim 13:15. Później 24-latek z Wielkiej Brytanii cieszył się ze zwycięstwa w finale.