Tenisiści stołowi zagrali w Łodygowicach

Przez trzy dni sportowcy z niepełnosprawnościami z różnych zakątków naszego kraju walczyli o medale na Podbeskidziu. Jeszcze przed rozpoczęciem turnieju organizatorzy otrzymali list od minister sportu Danuty Dmowskiej-Andrzejuk oraz prezesa zarządu PFRON Krzysztofa Michałkiewicza.

Jubileuszowy XX Ogólnopolski Turniej Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych rozpoczął się 4 września – w piątek zawodnicy zakwaterowali się w hotelu Dworek Góralski. W sobotę tenisiści przystąpili do rozgrywek po uroczystej inauguracji z udziałem sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisława Szweda oraz posła na Sejm RP Przemysława Drabka. Nie zabrakło przedstawicieli organizatora: Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy – z prezesem Stanisławem Handerkiem na czele.

W sobotnich rozgrywkach drużynowych wzięło udział kilkanaście klubów. Wśród nich Silesia Katowice, Top Bolesławiec, Start Skierniewice, Start Warszawa, Start Wrocław oraz gospodarze SI Eurobeskidy. Po długiej i wyczerpującej rywalizacji pierwsze miejsce zajęli zawodnicy ze Startu Wrocław. Na drugim miejscu uplasowali się reprezentanci SI Eurobeskidy, zaś brąz trafił do drużyny Start Radom. Wieczorem po finałach sportowcy mogli zregenerować siły przy grillu i góralskiej muzyce. Podczas spotkania swoją obecnością zaszczycili nas minister Stanisław Szwed, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz sekretarz stanu w resorcie rodziny Paweł Wdówik, a także wiceprezes zarządu PFRON Tomasz Maruszewski.

Po zakończeniu niedzielnej gry indywidualnej głos zabrali minister Paweł Wdówik oraz wiceprezes PFRON Tomasz Maruszewski. – Jestem tutaj kolejny raz i niezmiennie jestem pod wrażeniem zaangażowania i pasji wszystkich uczestników, i widzę, że poziom sportowy jest równie wysoki. Cieszy mnie, że w trudnym czasie epidemii sport niepełnosprawnych może funkcjonować – mówił przedstawiciel PFRON. – Zależy nam, żeby postrzeganie niepełnosprawności przez ogół społeczeństwa było normalne, że tak samo, jak pełnosprawni, osoby niepełnosprawne mają swoje pasje, również związane ze sportem, i mogą je realizować.- podkreślał.

– Sam po sobie widzę z upływem lat, że sprawność fizyczna jest szalenie ważna, żebym mógł dalej pracować. W perspektywie finansowej 2021-2027 wpisałem jako jeden z priorytetów polityki państwa promocję aktywności fizycznej i sportu osób niepełnosprawnych w powszechnym wymiarze, żeby dbać o zdrowie osób z niepełnosprawnością. Uważam, że promowanie takich wydarzeń, jak ten turniej, gdzie kilkadziesiąt osób z różnymi niepełnosprawnościami zjawiło się i widać, że są aktywni fizycznie, to jest ogromnie ważna sprawa – podkreślił minister Wdówik. Na zakończenie prezes Handerek wręczył wiceprezesowi Maruszewskiemu podziękowanie za wieloletnią współpracę.

Sponsorem Głównym turnieju była Spółka PGE Energia Odnawialna. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu oraz PFRON.

Zobacz galerię…

Info i fot. Eurobeskidy

Data publikacji: 14.09.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również