Trzy medale reprezentantek Polski w Pucharze Świata w podnoszeniu ciężarów

W zakończonym 19 lutego Pucharze Świata IPC w Dubaju / Emiraty Arabskie, gdzie walczono o przepustki na Paraolimpiadęw Rio 2016, wystartowała jedenastoosobowa reprezentacja Polski.

Bardzo dobrze zaprezentowały się reprezentantki Polski. Justyna Kozdryk / Start Radom wygrała kategorię wagową 45 kg pokonując Ukrainkę Raisę Toporkovą – aktualną mistrzynię świata. Nasza zawodniczka zaliczyła w drugim podejściu 96 kg ustanawiając nowy rekord Polski. Jej trzecie podejście do ciężaru 97 kg nie zostało już przez sędziów zaliczone. Rygorystyczne sędziowanie, ale uzyskany wynik daje doskonałą pozycję w rankingu światowym przed Rio 2016.

Małgorzata Hałas, reprezentująca Stowarzyszenie Sportowe Hałas Team Strzelin, wywalczyła srebrny medal uzyskując w konkursie 100 kg w drugim podejściu. Małgosia w trzecim podejściu zgłosiła ciężar 104 kg, który dałby jej zwycięstwo w kategorii wagowej 61 kg, ale – niestety – podejście nie zostało zaliczone. Start Małgorzaty Hałas można uznać za kolejny sukces w jej karierze sportowej ponieważ od niedawna uzyskała klasyfikację umożliwiającą jej rywalizację wśród zawodniczek pełnosprawnych, gdzie poziom jest bardzo wysoki.

Kolejny medal dla Polski, także srebrny, zdobyła w najcięższej kategorii wagowej plus 86 kg reprezentantka Startu Tarnów Marzena Zięba, wynikiem 130 kg.

Paulina Puziak-Przywecka / Start Bydgoszcz uplasowała się na piątym miejscu w kategorii wagowej 67 kg z rezultatem 93 kg, zaliczonym dopiero w trzecim podejściu.

Znakomicie przygotowany Mariusz Tomczyk / Start Wrocław z wynikiem 170 kg zajął czwarte miejsce w kategorii wagowej 59 kg. Szkoda trzeciego podejścia naszego reprezentanta do 175 kg, które dałoby mu drugie miejsce, bo brązowy medal przegrał tylko wagą ciała.

Dwóm naszym reprezentantom startującym w kategorii 65 kg – Markowi Trykaczowi / Start Zielona Góra i Grzegorzowi Lanzerowi / Start Koszalin sędziowie nie zaliczyli podejść odpowiednio do 179 kg i 170 kg.

Natomiast Piotr Szymeczek / Start Tarnów z wynikiem 183 kg w wadze 80 kg zajął dziewiąte miejsce. Startujący w tej samej kategorii wagowej reprezentant Eurobeskidów Łodygowice Wawrzyniec Latus nie zaliczył żadnego podejścia do 187 kg i nie został sklasyfikowany. Mateusz Woroszył / Start Białystok wywalczył szóste miejsce w kategorii wagowej 97 kg z wynikiem 205 kg.

Polska reprezentacja ciężarowców, pod wodzą trenera kadry narodowej Mariusza Oliwy, prosto z zawodów w Dubaju udała się do Malezji by w Kuala Lumpur walczyć o kolejne medale Pucharu Świata i jak najwyższe miejsca w rankingu światowym, dające im prawo startu na Paraolimpiadzie w Rio. Przypomnijmy, że start gwarantuje miejsce do 1 do 6 w rankingu kobiet oraz od 1 do 8 wśród mężczyzn.

Kuala Lumpur będzie ostatnią szansą na zdobycie klasyfikacji na Paraolimpiadę, rozpoczynającą się na początku września. Mamy nadzieję, że naszym zawodniczkom i zawodnikom uda się jeszcze poprawić swoje miejsca w rankingu.

Start naszej reprezentacji w Dubaju i Kuala Lumpur umożliwił projekt „Olimpijczyk”, finansowany przez PFRON, którego zadaniem jest wsparcie polskich paraolimpijczyków w przygotowaniach do tego najważniejszego sportowego wydarzenia.

W jak najlepszym przygotowaniu do startów polskich ciężarowców wspiera trenera znakomity fizjoterapeuta Marek Purczyński. Czekamy na dobre wieści z Malezji.