Udane i rekordowe Mistrzostwa Polski siłaczy

Zielona Góra, a dokładnie WOSiR w Drzonkowie, gościł w dniach 23-25 czerwca sportowców z niepełnosprawnością , którzy wzięli udział w XLIV Mistrzostwach Polski Mężczyzn, XV Mistrzostwach Polski Kobiet i XII Mistrzostwach Polski Juniorów w Podnoszeniu Ciężarów Osób Niepełnosprawnych. Do Drzonkowa zjechało ponad 100 sportowców z całej Polski, w tym zawodnicy z paraolimpijskiej kadry narodowej.

Zostały one przeprowadzone zgodnie z przepisami IPC Powerlifting Rules. Ich uroczystego otwarcia dokonała Wioleta Haręźlak – zastępca prezydenta Zielonej Góry. W drugim dniu na zawodach obecny był prezes PZSN „Start” i Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga. Uczestniczył on w dekoracji zawodników i wziął udział w oficjalnym zakończeniu mistrzostw.

Najlepsze: Kozdryk, Hałas-Koralewska i Zięba
Najpierw do rywalizacji przystąpiły panie. W najlżejszej kategorii kobiet – 41 kg zwyciężyła Emilia Kasak, której trenerem jest dwukrotny medalista paraolimpijski Mirosław Maliszewski. Reprezentantka Centrum Rehabilitacji z Grudziądza zaliczyła wszystkie trzy podejścia i ustanowiła nowy rekord Polski zaliczając ostatecznie 60 kg.

Wśród zawodniczek w kategorii 45 kg najlepszą okazała się bez wątpienia srebrna medalistka Paraolimpiady z Pekinu Justyna Kozdryk z Startu Radom. Podopieczna Mirosława Malca zwyciężyła z nowym rekordem Polski 99 kg.
Kategorię wagową 50 kg wygrywa reprezentantka gospodarzy „Startu” Zielona Góra Karolina Konopko z wynikiem 50 kg.
Paulina Rutkowska z Integracyjnego Klubu Sportowego Warszawa okazał się najlepszą zawodniczką w kategorii 55 kg jak i w kategorii open juniorek młodszych do lat 20, zwyciężając z wynikiem 58 kg.

Paulina Przywecka-Puziak reprezentantka „Startu” Bydgoszcz pewnie zwyciężyła w kategorii 61 kg z wynikiem 92 kg, a przygotowaniem zawodników tego kubu do Mistrzostw Polski zajmowali się Andrzej Ofczyński, Damian Sikora oraz Jacek Zawadzki.

Kategorię 67 kg, z bardzo dobrym wynikiem 106 kg, wygrała Małgorzata Hałas-Koralewska z Stowarzyszenia Hałas Team Strzelin, a Beata Jankowska ze „Startu” Wrocław okazała się najlepszą zawodniczką w kategorii 71 kg zwyciężając z rezultatem 91 kg.

Wioletta Piwko z „Startu” Gdynia zwyciężyła w kategorii 86 kg z wynikiem 42 kg.
Natomiast w najcięższej kategorii kobiet rywalizowały dwie świetne zawodniczki – Kamila Rusielewicz z „Startu” Koszalin, zawodniczka trenowana przez wspaniałych trenerów Aleksandra Popławskiego i Ryszarda Fornalczyka – czterokrotnego mistrza paraolimpijskiego, oraz Marzena Zięba, srebrna medalistka Paraolimpiady z Rio de Janeiro, reprezentująca „Start” Tarnów. Zwycięsko z tego pojedynku wyszła Marzena broniąc zeszłorocznego tytułu mistrzyni Polski. Podopieczna Bogusława Szczepańskiego i Bartka Totta uzyskała w trzeciej próbie 130 kg, a Kamila zakończyła zawody z rezultatem 95 kg.

Kategorie open juniorek do lat 23 wygrała Anna Kubaszewska z „Startu” Maków Mazowiecki, zaliczając 80 kg, dało to zawodniczce 79,23 pkt. Zaś najlepszą zawodniczką z wszystkich startujących okazała się Justyna Kozdryk 110,94 pkt. przed Małgorzatą Hałas-Koralewską 102 pkt., na trzecim miejscu uplasowała się Marzena Zięba z 98,19 pkt.

Lanzer, Trykacz i Tomczyk dominowali w grupie I
Panowie – seniorzy rywalizowali w dwóch grupach z następującym podziałem dysfunkcji, Gr. I – grupy III, IV, V, wg klasyfikacji sportowo-medycznej (paraplegia, tetraplegia, amputacje, schorzenia inne), oraz Gr. II – grupa CP (porażenia mózgowe) w dziesięciu kategoriach wagowych. Ponadto prowadzona była klasyfikacja juniorów do lat 23 w kategoriach wagowych i juniorów młodszych do lat 20 w kategorii open.

Prezentujemy najbardziej wartościowe wyniki, które zasługują na wyróżnienie. Zaliczyć do nich należy wynik, który w grupie I uzyskał Grzegorz Lanzer startujący w kategorii 65 kg. Reprezentant „Startu” Koszalin wycisnął sztangę ważącą 178 kg i uzyskał 182,42 pkt., co dało mu zwycięstwo w kategorii open.
Drugie miejsce w tej grupie zajął zwycięzca kategorii 72 kg, paraolimpijczyk z Rio, zawodnik „Startu” Zielona Góra, Marek Trykacz z wynikiem 175 kg i 178,58 pkt.
Trzecie miejsce przypadło Mariuszowi Tomczykowi zawodnikowi „Startu” Wrocław, który zwyciężył w kategorii 59 kg z wynikiem 155 kg, co w dało mu 167,52 pkt. Mariusz to uczestnik pięciu Paraolimpiad a najwyższe miejsce, tuz za podium, zajął w Pekinie w 2008 roku. Nie tak dawno na sesji Rady Miejskiej Bielawy został Tomczykowi nadany tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bielawa.
Dobry wynik uzyskał także Sławomir Szymański, także zawodnik „Startu” Wrocław, zwycięzca kategorii 49 kg z wynikiem 134 kg, który w czwartym, dodatkowym podejściu poprawił rekord Polski na 136 kg, tj. o 1 kg więcej od poprzedniego rekordu należącego do Rafała Rocha.

Zwycięzcy w grupie II to Latus, Szymeczek i Ordański
Natomiast w grupie drugiej najlepiej zaprezentował się Wawrzyniec Latus reprezentant Eurobeskidów Łodygowice, który zwyciężył w kategorii wagowej 88 kg z wynikiem 190 kg i był najlepszym zawodnikiem w kategorii open z 176,15 pkt.
Drugie miejsce w tej grupie zajął Piotr Szymeczek, złoty medalista kategorii 80 kg, który w drugim podejściu wycisnął sztangę ważącą 170 kg. . Zawodnik „Startu” Tarnów uzyskał w punktacji IPC 160,47 pkt.
Trzecie miejsce przypadło w udziale zawodnikowi Centrum Rehabilitacji z Grudziądza Sebastianowi Ordańskiemu, w kategorii plus 107 kg, który w trzeciej próbie zaliczył 180 kg co dało mu 142,78 pkt.

Utalentowani juniorzy
Należy także wspomnieć o juniorach, którzy powinni niebawem zagrozić naszym najlepszym seniorom. 19-latek Sebastian Świtoński był drugi w kategorii seniorów w wadze do 65 kg z wynikiem 136 kg uzyskanym w trzeciej próbie. Zawodnik klubu Hałas Team Strzelin w czwartej pozakonkursowej próbie dołożył następne 2 kg i poprawił poprzedni rekord w kategorii 65 kg aż o 20 kg w grupie juniorów do lat 20, a w juniorach do lat 23 poprawił rekord Polski o 11 kg. Oczywiście Sebastian wygrał nie tylko swoją kategorię wagowa juniorów, ale okazał się najlepszym wśród juniorów młodszych do lat 20 w kategorii open uzyskując 139,78 pkt.

Także Rafał Wit, podopieczny Andrzeja Karbowskiego, reprezentujący „Start” Katowice, wielce utalentowany junior, w kategorii wagowej 72 kg wśród seniorów zajął drugie miejsce, tuż za naszym paraolimpijczykiem Markiem Trykaczem. Rafał zaliczył 140 kg poprawiając własny rekord Polski juniorów do lat 23 o 4 kg i zwyciężył w kategorii open wśród wszystkich startujących juniorów.

Najwięcej medali – bo 23 – zdobyli reprezentanci „Startu” Wrocław (8 złotych, 8 srebrnych, 7 brązowych) trenujący pod kierunkiem trenerów: Jerzego Mysłakowskiego, Mariusza Oliwy i Ryszarda Tomaszewskiego.
Mistrzostwa Polski przebiegały w miłej, sportowej atmosferze a zawodniczki i zawodnicy osiągali dobre wyniki sportowe pobijając rekordy życiowe a także rekordy Polski. Zawody w podnoszeniu ciężarów były zorganizowane po raz pierwszy przez Zrzeszenie Sportowo-Rehabilitacyjne „Start” w Zielonej Górze , którego prezesem jest Danuta Tarnawska. Właśnie jej i całemu sztabowi, który pomagał przy organizacji tak dużej imprezy, należą się szczególne podziękowania. W moim odczuciu, ale przede wszystkim uczestników Mistrzostwa Polski były bardzo udaną imprezą i nie skłamię gdy ocenię, że jedną z najlepszych, w których uczestniczyłem. Wpływ na to miała wzorowa organizacja jak i przeprowadzenie samych zawodów. Znaczenie też miał wybór ośrodka, który jest przychylny i całkowicie przystosowany dla osób niepełnosprawnych, a przede wszystkim dla tych, którzy poruszają się na wózkach inwalidzkich. Jeszcze raz gratuluję wszystkim zawodniczkom, zawodnikom, trenerom, opiekunom i działaczom. Właśnie dzięki ich wspólnej pracy i zaangażowaniu zawody należy uznać za bardzo udane.

Zawody te były zarazem małym sprawdzianem reprezentantów Polski przed Mistrzostwami Świata, które odbędą się w Meksyku na przełomie września i października br.