V Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Świętochłowicach

V Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Świętochłowicach

- Dzień dobry, zapraszam na obchody Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, 9 września...
- Teraz? Przecież to święto jest 5 maja...

– Wychodzę z założenia, że osoby niepełnosprawne winny mieć godność 365 dni w roku. Dlatego też w Świętochłowicach świętujemy nie Dzień, a Dni Godności Osób Niepełnosprawnych – mówi Norbert Rózga, pełnomocnik prezydenta miasta ds. osób niepełnosprawnych – składa się na nie aż pięć imprez.

Rozpoczęliśmy 30 czerwca, ogłosiliśmy konkurs plastyczny dla szkół gimnazjalnych pod hasłem „Niepełnosprawność mnie nie ogranicza”. Dzisiaj będzie ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom . Uczniowie przez cały czerwiec zgłaszali prace, które w czasie wakacji oceniało jury.
6 września, w Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień” przeprowadziliśmy mistrzostwa osób niepełnosprawnych w holenderskim bilardzie, indywidualne i drużynowe. Następnego dnia w Środowiskowym Domu Samopomocy rozegrano mistrzostwa w cymbergaja.
Dzisiaj – w piątek, 9 września, spartakiada na terenie ogrodu wokół Młodzieżowego Domu Kultury, a w październiku mamy jeszcze wycieczkę łączoną dla uczestników z trzech placówek.
To są wspaniałe osoby, ale one są ukryte, w swoim środowisku i cel jest taki, żeby je wyciągnąć, do współpracy, do wspólnej zabawy. To są wspaniali ludzie i uważam, że takich imprez nigdy nie jest za dużo.

Dowiadujemy się, że mistrzostwa w cymbergaja, zorganizowane po raz pierwszy, to był strzał w dziesiątkę. W rozgrywkach wzięło udział aż 11 zespołów z pięciu miast: Świętochłowic, Chorzowa, Bytomia, Rudy Śląskiej i Zabrza. Drużynowo pierwsze miejsce zajęła reprezentacja ŚDSz Chorzowa, drugie ZAZ z Zabrza, a trzecie – gospodarze, ŚDS w Świętochłowicach.
W rywalizacji indywidualnej zwyciężył przedstawiciel Zabrza, drugie miejsce Chorzowa, trzecie – mieszkanka Świętochłowic.

Na spartakiadzie uczestnicy wystartowali w sześciu konkurencjach sportowych. Poziom trudności był zróżnicowany, tak by każdy mógł się w nich sprawdzić. Prezydent miasta też wystartował we wszystkich po kolei, stwierdził, że zdobyć najwyższą liczbę punktów, na przykład trafiając piłeczką do najmniejszych otworów , wcale nie jest łatwo. W każdym razie, jemu się nie udało.

Prezydent Dawid Kostempski objął honorowym patronatem całe wydarzenie. – Niepełnosprawni są tacy jak my – powiedział – i maja prawo do równego traktowania. Dziękuję wszystkim, którzy na co dzień opiekują się osobami w różny sposób pokrzywdzonymi przez los.

Piątkowe spotkanie to nie tylko spartakiada, także zabawa dla świętochłowiczan. Zespół „Szwarne Karlusy” rozbawił popularnymi, znanymi przez wszystkich biesiadnymi i śląskimi „szlagierami”. Wszyscy byli częstowani słodkościami, napojami i wspaniałym bigosem.

V DGON w Świętochłowicach zorganizowali: pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych, DPS „Złota Jesień”, ŚDS, Centrum Integracji Społecznej, Młodzieżowy Dom Kultury, Centrum Kultury Śląskiej, Powiatowy Urząd Pracy oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Świętochłowicach.

– To jest podsumowanie naszej całorocznej pracy. Pamiętajmy o niepełnosprawnych nie tylko od święta i nie dyskryminujmy ich, każdego z nas może spotkać podobny los – podsumował to wydarzenie Norbert Rózga.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Ilona Raczyńska

Data publikacji: 15.09.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również