Wiosenne rozgrywki przy szachownicach

W malowniczej Węgierskiej Górce na Żywiecczyźnie spotkali się szachiści z Polski i Słowacji, aby po raz kolejny rywalizować na Wiosennym Integracyjnym Turnieju Szachowym. Impreza, która odbyła się w dniach 7 – 13 maja br. zgromadziła przy szachownicach 85 zawodników pełnosprawnych i z niepełnosprawnościami.

Impreza w Górce to jedno z czterech wydarzeń szachowych organizowanych przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy. Chociaż wiosenny turniej odbywa się dopiero po raz trzeci to szachy w działalności Stowarzyszenia z Łodygowic zajmują ważne miejsce od ponad 25 lat. – Ten turniej można nazwać stosunkowo nowym, bo w porównaniu do XIX edycji turnieju międzynarodowego i turnieju świątecznego, który organizujemy już od 11 lat, to rzeczywiście szachy wiosenne pojawiły się stosunkowo niedawno. To pokazuje, że działamy systematycznie.

Ta idea gry, forma podsumowania etapu nauki gry w szachy jakim są te turnieje się przyjęła, dlatego konsekwentnie ją realizujemy – mówił prezes Stowarzyszenia Stanisław Handerek.

Zawody w Węgierskiej Górce zdążyły już zdobyć grono sympatyków, którzy chętnie tu wracają i to nie tylko ci starsi. – Część osób to zawodnicy, którzy regularnie pojawiają się na turniejach, podoba im się u nas i co roku przyjeżdżają. Cieszy fakt, że przybywa osób młodych. Pomimo okresu szkolnego zawsze kilka osób się wyrwie, przyjedzie i zagra. To dobrze rokuje na przyszłość – dodał prezes Handerek.

Młodzi w turnieju nie tylko startują, ale osiągają też dobre wyniki. W tegorocznych rozgrywkach wśród pełnosprawnych triumfował 21-letni Aliaksandr Tyszecki, a jego rówieśnik, reprezentant AZS Politechnika Śląska Karol Kukuła swoje zmagania w tej kategorii zakończył na trzecim miejscu. Drugi na podium był Tomasz Makowski z Warszawy. Tytuł najlepszego zawodnika z niepełnosprawnością trafił do Jerzego Kota z klubu ISS Start Wejherowo. Na drugiej pozycji znalazł się zawodnik gospodarzy Grzegorz Leśniak, a podium dopełnił 16-letni Michał Racis z klubu Hańcza Suwałki.

Najlepsi w poszczególnych kategoriach otrzymali nagrody rzeczowe lub puchary. Natomiast dla tych, którym przy szachownicy się nie poszczęściło organizator przeprowadził losowanie nagród pieniężnych oraz rzeczowych.

– Cieszę się, że te zawody odbywają się w naszym powiecie. Myślę, że należy przede wszystkim podziękować osobie, która to wymyśliła, stara się o środki i turnieje amatorskie, ale bardzo wysokiej rangi, organizuje, czyli prezesowi Stowarzyszenia. To tylko jedna z wielu inicjatyw. Eurobeskidy to największe Stowarzyszenie w powiecie żywieckim, które swoje działania kieruje do osób niepełnosprawnych, dzieci, seniorów – mówił starosta żywiecki Andrzej Kalata podczas zakończenia.

Słowa gratulacji i uznania zarówno do zawodników jak i organizatorów chętnie kierowali także inni zaproszeni goście. W dekoracji zwycięzców uczestniczyli radny sejmiku województwa śląskiego Stanisław Baczyński, komendant policji w Żywcu młodszy insp. Krzysztof Czaja, komendant PSP w Żywcu bryd. Łukasz Węgliński, radny powiatu żywieckiego Władysław Skrzyp, wójt gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlika, przedstawiciel sponsora – dyrektora PGE Energia Odnawialna Oddział Porąbka-Żar Jakub Kliś oraz prezes Stowarzyszenia LGD Żywiecki Raj Stanisław Pawlus.

Wyniki z rozgrywek można znaleźć na stronie: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2022/ti_5302/results.html?l=pl&tb=10_

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Partnerem wydarzenia była Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., natomiast sponsorem głównym Azalia Lux. Turniej wsparli Bank Spółdzielczy Węgierska Górka, Somarex oraz PGE Energia Odnawialna.

Zobacz galerię…

pr/, fot. materiały organizatora

Data publikacji: 15.05.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również