Witold Skupień mistrzem świata! Złoto, srebro i brąz paraolimpijczyków

Witold Skupień

Mistrzostwo i wicemistrzostwo świata w biegach narciarskich – Witold Skupień (ZOMA Team Obidowiec Obidowa) wraca ze szwedzkich mistrzostw świata z dwoma medalami – złotem za bieg na 18 km techniką klasyczną oraz srebrem na 10 km techniką dowolną. Brązowym medalem MŚ w paranarciarstwie alpejskim może z kolei pochwalić się Michał Gołaś (Start Bielsko-Biała) startujący z przewodnikiem Kacprem Walasem.

Zakończyły się tegoroczne Mistrzostwa Świata w paranarciarstwie alpejskim w Espot (Hiszpania) oraz MŚ w paranarciarstwie biegowym i parabiathlonie w Östersund (Szwecja). Z obydwu imprez Polacy wracają z medalami – kompletując tym samym złoto, srebro i brąz w dyscyplinach zimowych dla Biało-Czerwonych.

Najwięcej powodów do zadowolenia ma Witold Skupień. Rozpoczął MŚ w paranarciarstwie biegowym od swojej koronnej konkurencji – biegu długiego na 18 km techniką klasyczną. Walka o końcowy triumf toczyła się między naszym reprezentantem a Japończykiem Taiki Kawayoke. Od połowy dystansu to nasz zawodnik wyszedł na prowadzenie i sukcesywnie powiększał swoją przewagę, ostatecznie wygrywając z mistrzem paraolimpijskim o 47 sekund. Podium wśród zawodników w kategorii stojącej zamykał Ukrainiec, Grygorii Vovchynskyi.

„To nasze wspólne złoto Trenerze – pisał później w swoich mediach społecznościowych świeżo upieczony mistrz świata dziękując trenerowi kadry narodowej, Wiesławowi Cempie. –  W końcu wszystko siadło. Mamy to! Dziękuję wszystkim kibicom i wsparciu w mojej drodze do tego medalu.”

Zawodnik ZOMA Team podziękował również swojej dziewczynie za motywację do ponownych treningów po zeszłorocznych igrzyskach paraolimpijskich, w których w biegu długim zajął 5. miejsce.

Witold Skupień stanął również na podium drugi raz w biegu na 10 km techniką dowolną. W popularnej „łyżwie” nasz reprezentant musiał uznać wyższość Kanadyjczyka Marka Arendza. O drugie  miejsce Polak stoczył wyrównany pojedynek z Francuzem Benjamine Davietem, ostatecznie wyprzedzając go na mecie o zaledwie dwie sekundy!

W biegu długim znakomite rezultaty osiągnęli również inni reprezentanci Polski – 4. miejsce wśród zawodników z niepełnosprawnością wzroku zajął Piotr Garbowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim (PK Podkarpacie). Blisko podium znalazł się również inny z reprezentantów Polski – Krzysztof Plewa (Veloactiv Kraków), który w kategorii siedzącej zajął piątą lokatę.

Jedyny alpejczyk z brązem
Dużo powodów do zadowolenia ma również Michał Gołaś, niedowidzący narciarz alpejski startujący z przewodnikiem Kacprem Walasem. Zeszłoroczne MŚ w Lillehammer nasz reprezentant kończył kilkukrotnie na 4. miejscu, zgłaszając tym samym akces do światowej czołówki w wieku niespełna siedemnastu lat. Do pełni szczęścia brakowało jednak miejsca na podium i medalu najważniejszej imprezy sezonu.

Dziś 18-latek razem z przewodnikiem mogą pochwalić się brązowymi medalami MŚ w kombinacji alpejskiej zdobytymi w hiszpańskim Espot. Zawody od początku były trudne dla naszych reprezentantów – pierwsze dwa dni to przełożona rywalizacja z powodu orkanu. Po zmianach w programie pierwszą rozegraną konkurencją był Super G, w którym biało-czerwoni zajęli 6. miejsce.

Na najlepsze nie musieliśmy jednak długo czekać. W rozegranej kolejnego dnia kombinacji alpejskiej Biało-Czerwoni zajęli trzecie miejsce, szczególnie imponując przejazdem w slalomie, gdzie udało im się skutecznie zaatakować podium z szóstej pozycji. Pomogła w tym jednak również dyskwalifikacja pary brytyjskiej, która złamała przepisy dotyczące maksymalnej odległości pomiędzy przewodnikiem a zawodnikiem w trakcie zjazdu.

Mniej szczęścia mieli nasi sportowcy w konkurencji zjazdu kolejnego dnia – Michał Gołaś podczas treningu wypadł z trasy i wycofał się ze startu. Mimo tych problemów zawodnik Startu Bielsko wystartował w slalomie gigancie, kończąc rywalizację tuż za podium. W koronnym slalomie z kolei Biało-Czerwoni ruszyli na pełnym ryzyku, płacąc za to słoną cenę – mimo niewielkiej starty do liderów po połowie pierwszego przejazdu, w drugiej części przejazdu wypadli z trasy.

Brązowy medal naszych zawodników należy jednak uznać za wielki sukces osiemnastolatków. Zawodnicy Startu Bielsko są naszą nadzieją na kwalifikację i walkę o medale podczas igrzysk w Mediolanie i Coritnie d’Ampezzo w 2026 roku.

Zobacz galerię…

Info: PZSN „Start”, fot. Ewelina Marcisz i Michał Kłusak / PZSN „Start”

Data publikacji: 31.01.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również