XIII Małopolskie Zawody Wspinaczkowe Osób Niepełnosprawnych

Zawodnicy we wspinaniu dowolnym

W ramach jubileuszowego XX Tygodnia Osób Niepełnosprawnych 4 czerwca na obiektach Kolejowego Klubu Wodnego w Krakowie odbyły się XIII Małopolskie Zawody Wspinaczkowe Osób Niepełnosprawnych im. Jurka Gizy. Wzięło w nich udział prawie stu zawodników z 17 ośrodków: z Krakowa, Konar, Woli Zachariaszowskiej, Rabki, Nowego Targu, Radwanowic, a także z Tarnowa i Torunia.

Zawody odbywały się w 3 kategoriach: wspinanie na czas mężczyzn, wspinanie na czas kobiet oraz wspinanie dowolne, tzw. freestyle, który jest konkurencją dla każdego, nawet niedoświadczonego wspinacza.

Wyniki XIII Małopolskich Zawodów Wspinaczkowych Osób Niepełnosprawnych im. Jurka Gizy.
Kategoria dowolna – tzw freestyle:
1. Łucja Walczowska (WTZ Radwanowice – Fundacja im. Brata Alberta)
2. Mateusz Pestka (WTZ Arkadia Toruń)
3. Angelika Szumal (ŚDS Promyk Nawy Targ)

Kategoria A1 – wspinanie na czas mężczyźni:
1. Kami Cedrowski (WTZ REPI Tarnów)
2. Paweł Rusin (WTZ Radwanowice – Fundacja im. Brata Alberta)
3. Michał Misiewicz (WTZ REPI Tarnów)

Kategoria A2 – wpinanie na czas kobiety:
1. Urszula Woźniak (Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”)
2. Karina Błaszczyk (ŚDS Chrześcijańskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych OGNISKO)
3. Zofia Domek (Bonifraterska Fundacja Dobroczynna WTZ Konary)

Terapia na ścianie wspinaczkowej jest coraz bardziej popularną formą rehabilitacji aktywnej osób z dysfunkcjami układu ruchowego, niepełnosprawnością intelektualną, niewidomych i niesłyszących. Bardzo często znaczące efekty uzyskuje się poprzez zastosowanie specyficznych, wręcz zaskakujących form prac z niepełnosprawnymi.

Osoby z porażeniem mózgowym, które nie potrafią się samodzielnie poruszać, właśnie na ściance wspinaczkowej mobilizują się z ochotą do aktywności ruchowej. To niezwykle ważne, bo na ściance pracują niemal wszystkie mięśnie.

– Niepełnosprawni, podobnie jak ludzie zdrowi, potrzebują wrażeń, które pozwolą im pokonać lęk, podnieść samoocenę, rozbudzić wiarę we własne siły. Dorastając pod kloszem bezpieczeństwa, stale zmagając się z pokonywaniem monotonnych trudności życia codziennego, często nie uświadamiają sobie, że mogą robić rzeczy ekscytujące – mówi Piotr Podgórski, jeden z organizatorów zawodów.

Zobacz galerię…

pr, fot. Maciej Książko

Data publikacji:: 12.06.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również