XIX Igrzyska Głuchych we Włoszech

XIX Zimowe Igrzyska Głuchych Valtellina-Valchiavenna, odbyły się w dniach 12-22 grudnia ub. r. Udział wzięło 16 państw. Polska reprezentacja liczyła 21 osób. Nasze barwy reprezentowało sześć kobiet oraz piętnastu mężczyzn w trzech dyscyplinach: curlingu, narciarstwie alpejskim i szachach. Klasyfikację medalową imprezy wygrali Rosjanie.

Polscy sportowcy zdobyli dwa medale w szachach. Srebro w szachach błyskawicznych wywalczył Mateusz Łapaj, a brąz drużyna szachistek: Monika Kobylińska, Bożena Krzyszkowiak, Joanna Strześniewska, Malwina Szewczyk, Izabela Towarnicka, Ewa Wardziak. Złoto zdobyły Ukrainki, a srebro Rosjanki.

Nasi szachiści w składzie: Mateusz Łapaj, Tomasz Mizoga, Krzysztof Chęciak, Bogdan Kozłowski, Jerzy Strzelecki, Maciej Szalko uplasowali się na pechowej czwartej lokacie. W turnieju szachowym udział wzięło piętnaście krajów.

Podobnie pechowe czwarte miejsce zajęliśmy w curlingu. Barwy naszego kraju reprezentowali Nikołaj Kinow, Michał Maculewicz, Tomasz Gumiński (skip), Grzegorz Szczęsny i Piotr Zalewski. W finale Azjaci pokonali 6:5 Rosję i sięgnęli po złoty medal.

W narciarstwie alpejskim pierwszą rozgrywaną konkurencją był zjazd (13 grudnia). 15 grudnia rozegrano supergigant. Na koniec zmagań w narciarstwie alpejskim tj. 18 grudnia rozegrano slalom. Bliski medalu był niespełna 19-letni Bruno Łukaszyk. Polak zajął czwartą lokatę z łącznym czasem za oba przejazdy 1:34.56 min

Klasyfikację medalową zimowych igrzysk głuchych wygrali Rosjanie z 48 medalami, przed gospodarzami igrzysk, Włosi zdobyli ich 7. Na podium, z brązowym krążkiem stanęli także Ukraińcy. W czołowej piątce znalazły się jeszcze ekipy Czech oraz Stanów Zjednoczonych. Polska reprezentacja w ogólnej klasyfikacji uplasowała się na 13. pozycji.